במקביל למבצע חיסון המנה השלישית בחלקים נרחבים באוכלוסייה, בימים האחרונים נשקלות האפשרויות השונות לשינוי נתוני הזכאות לתעודת החיסון. אתמול (שלישי) אישר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, את הרחבת מבצע חיסוני הבוסטר לבני 30 ומעלה, ובין היתר עלתה האפשרות להתנות את קבלת תעודת המתחסן למחוסנים ב-3 מנות בלבד, ולא כפי שמקובל כעת. בשלב זה, חשוב להבהיר, כי אין הבדל מבחינת החוק והזכאות לתו ירוק בין מחוסנים ב-2 מנות לבין מחוסנים ב-3 מנות, מלבד כמובן חיזוק רמת ההגנה האישית מפני תחלואה קשה בקורונה.

בשיחה עם N12 אומר הבוקר פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בשירותי בריאות כללית והעומד בראש קבינט המומחים הלאומי להתמודדות עם נגיף הקורונה, כי "לאור הנתונים אני מאמין שהמחשבה להגביל את תוקף תעודת המתחסן בישראל ל-6 חודשים למי שהתחסן ב-2 מנות בלבד תהפוך לבסוף למדיניות". לדבריו, המשמעות של הדבר היא שכל היתרונות שזכאים להם כיום המחוסנים ב-2 מנות יעברו באופן בלעדי למחוסנים ב-3 מנות בלבד – זאת לאור הממצאים המצביעים על כך שההגנה של המתחסנים ב-3 מנות מהדבקה גבוהה משמעותית לעומת ההגנה של מי שהתחסן ב-2 מנות לפני 6 חודשים ויותר.

״מטרת התו הירוק היא בראש ובראשונה להגן על המשתתפים בפעילות המונית בפרט בחללים סגורים, חלקם מבוגרים ופגיעים, מפני הדבקה ותחלואה. ככל שיתברר ויוכח שנדרשת כעת מנת דחף כדי לתת הגנה משמעותית למתחסנים מהידבקות והדבקת אחרים- יש סבירות שזה יהפוך לסטנדרט הנדרש לאירועים בתו ירוק.

פרופ' רן בליצר (צילום: החדשות12)
פרופ' רן בליצר | צילום: החדשות12

רבים מהנתונים שנאספו עד כה מראים זינוק ניכר ברמת הנוגדנים וביכולתו של הגוף להתגונן מפני תחלואה קשה של הנגיף לאחר קבלת המנה השלישית. יחד עם זאת, הנחיות הקורונה בישראל, נכון לעכשיו, קובעות, למשל, שגם הורה לילד קטן מגיל 12 המחוסן במנה שלישית מחויב להיכנס לבידוד אם הילד חולה – בדיוק כמו אלו המחוסנים ב-2 מנות בלבד.

כבר בישיבת הקבינט האחרונה העלו ראש הממשלה בנט ושרת הפנים שקד את ההצעה לשלול את הזכאות לתו הירוק מהמחוסנים ב-2 מנות בלבד. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, התנגד להצעה בחריפות כל עוד לא מתאפשר לכל אדם שחוסן בעבר לקבל מנה שלישית.

ברקע דברים אלו אומר היום פרופ' בליצר ל-N12 כי הוא "אם אכן התו הירוק יוגבל בעתיד למתחסנים בשלוש מנות, מאמין שידרש דיון מחדש בהגבלות המוטלות על מי שמחזיק בתעודת מתחסן - הכל בהתאם למידע שיצטבר עד אז במשרד הבריאות".