בשבוע הבא יחזרו התלמידים לבתי הספר, ופיקוד העורף יחד עם משרד הבריאות והרשויות המקומיות פתחו היום (ראשון) את מבצע הבדיקות הסרולוגיות. תלמיד שיתגלו אצלו נוגדנים בדם יהיה פטור מבידוד אם ישהה ליד מאומת. המטרה: לצמצם ככל הניתן את היקף ימי הבידוד בשנת הלימודים הקרובה. עם פתיחת המתחמים בשעות הצהריים הגיעו לידי N12 תלונות על עומסים ועל קריסה של השירותים השונים כך שלא ניתן היה לבצע בדיקות. 

תושבים בגבעתיים סיפרו כי הורים שהגיעו למתחם עם ילדיהם לא הצליחו להירשם לבדיקה הסרולוגית במקום. גם בקיבוץ שובל בדרום הגיעו רבים למתחם והמתינו מעל שעה עד לאפשרות לביצוע הבדיקה. חלק מההורים התייאשו וויתרו על הבדיקה. 

מבדיקה שביצענו עלה כי תקלה במערכת התקשורת של הבדיקות הסרולוגיות הובילה לעיכובים ולעומסים במתחמי הבדיקות. נכון להיום יש 415 מתחמי בדיקות סרולוגיות פתוחים שפרוסים בכל רחבי הארץ. סיבה נוספת לעיכובים היא הקושי להתנהל מול הילדים הקטנים, חלקם בוכים וחוששים מהבדיקה. 

מדובר צה"ל נמסר: "מבצע הבדיקות הסרולוגיות הוא מבצע ארצי נרחב, במסגרתו מוקצים צוותים בהתאם למיפוי המוקדם שנעשה כהכנה לביצוע הבדיקות ולכמות הנבדקים הצפויה. הצוותים יתוגברו ויוסטו במהלך המבצע במידת הצורך ובשיח שוטף עם הרשויות. פיקוד העורף פועל בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות המקומיות לצורך הצלחת המבצע והמשך השמירה על בריאותם וביטחונם של אזרחי ישראל". 

גם במתחמי הבדיקות המהירות לילדים של מד"א עבור תו ירוק נרשמו עומסים כבדים היום. בשל תקלה במערכת התקשורת של סלקום נוצר עומס המתחמים וילדים לא הצליחו לבצע בדיקות. 

אופן ביצוע הבדיקה הסרולוגית

הבדיקות ייערכו לילדים בגילי 12-3, שלא אובחנו עד כה כחולים ולא הוגדרו כמחלימים בעבר. מלבד הפטור מבידוד, תלמיד שיימצא חיובי לנוגדנים יקבל את תעודת "התו הירוק" לצורך כניסה למקומות הפועלים במתווה "התו הירוק".

מדובר בבדיקה פשוטה וקצרה שמתבצעת באמצעות דקירה קלה באצבע ואיסוף טיפות הדם. התוצאה מתקבלת בתוך רבע שעה בהודעה לנייד והיא מוזנת אוטומטית באתר משרד הבריאות לצורך הנפקת תו ירוק ומועברת לקופות החולים.

בפיקוד העורף מדגישים כי יש להגיע למתחם הבדיקות בליווי הורה או אפוטרופוס. "יש להגיע עם תעודת זהות או עם רישיון נהיגה וספח של תעודת הזהות בו מפורטים פרטי הילדים", מוסיפים בפיקוד. "לא נדרש שיוך לקופת חולים".

הסברה של פיקוד העורף בזמן הקורונה (צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל)
הסברה של פיקוד העורף בזמן הקורונה | צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל
בדיקה סרולוגית (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
בדיקה סרולוגית במסגרת המבצע שהחל במגזר החרדי | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

מתחמי הבדיקות יפעלו בשעות אחר הצוהריים והערב ברחבי הארץ מיום ראשון, 22.8.2021, עד ל-2.9.2021. מיקום מתחמי הבדיקות ושעות הפעילות מפורטים בפורטל החירום של פיקוד העורף. בפיקוד העורף מדגישים כי ניתן לפנות למוקד הרשות המקומית, כדי לקבל מידע באשר למיקום מתחמי הבדיקות ושעות הפעילות.

לרשימת מתחמי הבדיקות ברחבי הארץ - לחצו כאן