אחרי ישראל: ארצות הברית הודיעה היום (רביעי) כי תחל לחסן במנה השלישית נגד קורונה את כלל האוכלוסייה – כבר מה-20 בספטמבר. בכירים בתחום הבריאות שהציגו את התוכנית ציינו: "ההגנה הנוכחית מפני מחלות קשות ומוות עלולה לרדת בחודשים הקרובים". המהלך תלוי באישור מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA).

סיקור הקורונה ב-N12:

משרד הבריאות ידון במתן חיסון שלישי לבני 40 ומעלה

בדיקות מהירות לילדים וללא מחוסנים - המדריך המלא

בצל המחלוקת - אושר לחסן ילדים בשעות הלימודים

"בהתבסס על ההערכה האחרונה שלנו, ההגנה הנוכחית מפני מחלות קשות, אשפוז ומוות עלולה לרדת בחודשים הקרובים, במיוחד בקרב אלה שנמצאים בסיכון גבוה יותר או שחוסנו בשלבים מוקדמים יותר של הפצת החיסונים", אמרו הבכירים האמריקנים. "בשל ווריאנט דלתא, שמדבק ביותר, אנו מתחילים לראות עדויות להפחתת ההגנה מפני קלים ובינוניים".

על פי ההודעה, ארצות הברית תחל לחסן במנה השלישית כבר בחודש הבא, החל מה-20 בספטמבר – זאת, בהנחה והמנהל המזון והתרופות (ה-FDA) והמרכז למניעת ובקרת מחלות (CDC) יאשרו זאת. על פי התוכנית, המתחסנים יוכלו לקבל מנה שלישית, 8 חודשים אחרי קבלת המנה השנייה.

בתוך כך, בישראל ידונו באפשרות לחסן במנה השלישית גם בני 40 ומעלה. וועדת החיסונים של משרד הבריאות תתכנס מחר לקראת מה שמסתמן כמו הרחבת מבצע החיסונים במנה השלישית. המומחים ידונו בשאלה האם לחסן במנה השלישית בני 40 ומעלה. הכוונה של משרד הבריאות היא להעביר את ההחלטה בהליך מזורז כדי לתת אור ירוק כמה שיותר מהר ולחסן את האוכלוסייה. במערכת הבריאות מקווים כי הרחבת מבצע החיסונים יוביל לירידה משמעותית במספר החולים במצב קשה ובכך תימנע ישראל מסגר רביעי בחגים.

אם היינו צריכים הוכחה נוספת שהמנה השלישית עובדת, ממחקר של מכבי שירותי בריאות עולה כי למנת החיסון הנוספת יש יעילות של 86% בקרב גילאי 60 ומעלה. במסגרת המעקב בדקו בקופת החולים כ-150 אלף מחוסנים במנה השלישית, שחלפו שבעה ימים מיום קבלת החיסון, ועשו השוואה עם כ-700 אלף מחוסנים במנה השנייה שעברו יותר מחמישה חודשים מאז שהתחסנו. מתוך כלל המחוסנים במנה השלישית, רק 37 נבדקים היו מאומתים לקורונה לעומת 1,064 שמחוסנים בשתי מנות בלבד.

קורונה ארה"ב (צילום: Bebeto Matthews, AP)
הקורונה בארצות הברית, ארכיון | צילום: Bebeto Matthews, AP