במסגרת המאמצים להגדיל את כמות המתחסנים, החל מיום ראשון הקרוב, 3 באוקטובר, יעודכן התו הירוק והתנאים לזכאות אליו. נכון להיום, יישללו תעודות מ-1.7 מיליון ישראלים - בהם כמה אלפים בעלי מצב בריאותי ייחודי שלמעשה נפלו בין הכיסאות כיוון שהם לא יכולים להתחסן - בין אם במנה הראשונה ובין אם במנה השלישית. 

חלה בדלקת קרום הלב לאחר החיסון השני (צילום: N12)
רועי ברונשטר, לא זכאי לתו הירוק כי לקה בדלקת שריר הלב | צילום: N12

אחד מהם הוא רועי ברונשטר בן ה-22, שלקה בדלקת בשריר הלב לאחר החיסון השני: "התחסנתי בסוף ינואר במנה השנייה. לאחר כמה ימים מהחיסון התחילו לי כאבים. הלכתי למיון, שם אובחנתי בדלקת קרום הלב".  ברונשטר הוא אחד מהמקרים הנדירים של גברים צעירים שחלו בדלקת בשריר הלב בגלל המנה השנייה של החיסון. הוא אושפז כבר שלוש פעמים והוא מספר שהרופאה שלו אסרה עליו לקחת את המנה השלישית ועכשיו הוא במלכוד.

"זה סיכון מבחינתי לקחת את המנה השלישית כי זה יכול לפתח דלקת באופן חריף יותר", הוא מספר, "אם אני לא לוקח את המנה השלישית אני לא יכול לקבל תו ירוק", סיפר רועי. "אם אני לוקח את המנה השלישית - זה סיכון רפואי שאלוהים יודע בתוך כמה זמן אני אוכל לצאת ממנו". 

מיכאל בן אהרון החלים מקורונה (צילום: N12)
מיכאל בן אהרון. לא זכאי לתו הירוק כי לא יכול להוכיח שהחלים בחו"ל | צילום: N12

מלבד רועי, שסיפר שכל ניסיונותיו להסביר למשרד הבריאות שלא הגיוני שהוא יאבד את התו הירוק שלו בעוד שבוע נכשלו, גם מיכאל בן אהרון שהחלים מקורונה יאבד את זכאותו לתו ירוק בשבוע הבא: "הייתי בגאנה ונדבקתי בקורונה. אני מחוסן בשני חיסונים מהארץ. חליתי, הקפדתי על הבידוד, החלמתי, חזרתי לארץ ומאז משרד הבריאות לא מכיר בי כמחלים".

מיכאל התחסן פעמיים בישראל - ורק אז נסע לאפריקה בענייני עבודה ונדבק שם. הוא מספר שהוא לא יכול להוכיח שהחלים בחו"ל באמצעות בדיקה סרולוגית כי הוא התחסן לפני שנדבק, ולכן הבדיקה כבר לא רלוונטית עבורו: "אין במשרד הבריאות שום דבר שמאפשר לאנשים שהתחסנו בשני חיסונים ואז חלו בחו"ל ולא בארץ לקבל תעודת מחלים. אמרו לי שבתוך שבוע, אלא אם כן אני אתחסן בבוסטר, יילקח ממני התו הירוק".

הישראלים שזכאים לקבל את התו הירוק המעודכן 

מיכאל ורועי הם רק שתי דוגמאות לאנשים שנפלו בין הכיסאות - ולא באשמתם. בקופות החולים מעריכים שיש מאות ואולי אלפי ישראלים כמותם, חלקם בגלל סיבות רפואיות ואחרים בגלל ביורוקרטיה מתסכלת - וכשהתו הירוק ישתנה, חלקם לא יהיו זכאים לו. 

החל מיום ראשון הקרוב - יעודכן התו הירוק בהתאם למדיניות הממשלה לגבי החיסון השלישי וכך זה הולך להיראות: 

מחוסנים: רק מי שקיבלו 3 מנות חיסון וחלף שבוע מקבלת המנה השלישית או מי שמחוסנים ב-2 מנות ושעברה פחות מחצי שנה מאז שהתחסנו.

מחלימים: מי שהחלימו מקורונה לפני פחות מחצי שנה יהיו זכאים לתו הירוק, גם אם לא עשו זריקה נוספת ועברה פחות מחצי שנה מאז שהתחסנו וגם מי שחלה אחרי שחוסן ולא עברה חצי שנה מאז. בנוסף יהיו זכאים לתו ירוק מי שעבר בדיקה סרולוגית חיובית והתחסן לאחר מכן. מכאן ניתן לומר שמי שעשה בדיקה סרולוגית, נמצא חיובי אך בחר שלא להתחסן – לא יהיה זכאי לתו הירוק.

בנוסף, נוהלי הכניסה לחוזרים מחו"ל הולכים להשתנות בשבוע הבא כך שהלכה למעשה, משרד הבריאות מבטל את החלוקה למדינות כתומות וצהובות. מהשבוע הבא יהיו שתי קטגוריות בלבד: מדינות אדומות - שאליהן אף אחד לא רשאי לנסוע - ומדינות ירוקות, שאליהן מי שמחוסן במנה שלישית, או במנה שנייה וטרם חלפה חצי שנה, יוכל להיכנס ארצה ללא בידוד, זאת בזמן שמי שלא מחוסן - יידרש לבידוד של 7 ימים.