חיסון במנה שלישית - גם לבני 40 ומעלה, נשים בהיריון ואוכלוסיות נוספות: מנכ"ל משרד הבריאות אימץ את המלצת ועדת המומחים המייעצת למשרד הבריאות, והנחה לתת מהבוקר (שישי) את מנת הדחף לכמה אוכלוסיות נוספות. הוועדה המליצה אמש באופן גורף על הרחבת מבצע החיסונים במנה שלישית נגד קורונה גם לבני 40 ומעלה, לנשים בהיריון בכל גיל ולאוכלוסיות נוספות, בעקבות הנתונים שהוצגו למומחים ומצביעים על יעילות גבוהה במיוחד במניעת תחלואה קשה והדבקה. בקופות החולים הודיעו כי הן נערכות לחלק מהבוקר את החיסון השלישי לקבוצות החדשות הזכאיות לו. 1.2 מיליון ישראלים בני 50 ומעלה כבר התחסנו במנה הנוספת. 

בהודעת משרד הבריאות הבוקר נאמר כי מנכ"ל המשרד, הפרופ' נחמן אש, קיבל את המלצת הצוות המייעץ לחיסוני קורונה לחסן בחיסון שלישי את האוכלוסיות הבאות: גיל 40 ומעלה, וכן את העובדים במערכת הבריאות, צוותי ההוראה, מטפלים בקשישים ונשים בהריון בכל גיל. מי שיוכל לקבל את החיסון הוא רק מי שעברו 5 חודשים מאז שקיבל את מנת החיסון הקודמת. המנכ"ל עדכן בעניין את מנכ"לי קופות החולים. עוד צוין בהודעת המשרד כי מהיום אנשים בגיל 40 ומעלה יכולים לפנות לקופות החולים לתאם תור לחיסון שלישי.

בהודעת משרד הבריאות אתמול צוין כי "הרוב המוחלט של המשתתפים בדיון המליצו על הרחבת החיסון השלישי באופן מדורג ובשלב זה יהיו זכאים להתחסן במנה השלישית בני 40 ומעלה ובהמשך יורחב מעגל המתחסנים לקבוצות גיל צעירות יותר". חברי הצוות המליצו לחסן בפעימה זו גם נשים בהיריון, צוותי הוראה, עובדי מערכת הבריאות, מטופלים ומטפלים במוסדות בריאות ורווחה, אנשים עם מוגבלויות ומטפליהם, מטפלים בקשישים, אסירים וסוהרים וקבוצות סיכון כמו סוכרת והשמנת יתר.

מתחסנים (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
המבצע מתרחב גם לבני 40 ומעלה | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

עוד הובהר בהודעה כי "מצבים רפואיים מיוחדים שאינם נכללים בקבוצות אלה, יוכלו לברר במסגרת הקופות והרופא המטפל את מידת הדחיפות לחיסונם והובהר כי מנה שלישית של חיסון ניתנת לא בטרם חלפו 5 חודשים מקבלת המנה השנייה". מחלימים לא יחוסנו בשלב זה במנת חיסון נוספת וההמלצה תעלה לדיון בהמשך לאחר צבירת נתונים נוספים על מידת המיגון והאם ניכרת ירידה בחיסוניות של קבוצה זו.

ישראל מתחסנת (עיבוד: AP)
ישראל מתחסנת | עיבוד: AP

בדיון לא התקיימה הצבעה, בניגוד להתכנסויות קודמות של חברי הוועדה - וההחלטה התקבלה באופן גורף. גם ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, תמכה הפעם בהחלטה לחסן בני 40 ומעלה - זאת לאחר שהציעה להמתין לנתונים בדיון שבו הוחלט לחסן גם בני 50 ומעלה. עוד החליטו חברי הוועדה שבהמשך יחוסנו קבוצות גיל נוספות באופן מדורג. בנוסף לבני 40 ומעלה, שר הבריאות ניצן הורוביץ החליט שגם עובדי הניקיון והמשק בבתי החולים יוכלו להתחסן - כפי שהצוותים הרפואיים זכאים למנה שלישית.

קופות החולים יחלו לחסן בני 40 ומעלה היום; בנט: "אתחסן בבוקר" 

זמן קצר לאחר ההודעה על החלטת הוועדה, בקופת החולים מכבי הודיעו שהמבוטחים בני ה-40 ומעלה יכולים להתחיל ולקבוע תור לחיסון שלישי: "חברי מכבי בגילאי 40 פלוס מוזמנים לקבוע תור באפליקציה, באתר ובמוקד הטלפוני. ניתן להתחסן החל ממחר (שישי) בבוקר".

גם בקופת החולים כללית הודיעו שיחלו מחר בחיסון בני 40 ומעלה: "החיסון הוא האמצעי שיש בידנו למניעת ולצמצום התחלואה. ישנם סימנים ראשונים כי מנת החיסון השלישית בולמת תחלואה בקרב בני 60+ שהיו ראשונים לקבל את מנת הדחף", מסר אלי כהן, מ"מ מנכ"ל כללית, "אני קורא למי שהמתין וטרם התחסן במנה הראשונה - לבוא ולהתחסן - במיוחד לאור פתיחת שנת הלימודים הקרבה".

גם בקופת החולים לאומית יתחילו לחסן היום בני 40 ומעלה במרכזי החיסון ברחבי הארץ. ניתן להזמין תור באתר ובאפליקציה ובמוקד הטלפוני *507.

מאז ההודעה של קופות החולים, מדווחים שם על היענות גבוהה. בתוך כשעה בלבד, אלפים כבר התקשרו לקבוע תור או הזמינו תור לחיסון דרך האפליקציה או האתר. בקופת החולים מכבי נקבעו כבר מעל 13 אלף תורים של בני 40-49 בתוך שעתיים.

ישראלים זריזים במיוחד מאוכלוסיית היעד החדשה לחיסון כבר הגיעו לקבל אותו. אחד מהם הוא ליאור מאיר שיאון, בן 44 מהוד השרון, שהתחסן כבר אמש באחד המרכזים של קופת החולים 'מאוחדת': "מיד כששמעתי שפתחו לבני 40 את האפשרות להתחסן, הגעתי למרפאה של מאוחדת בלי תור וקיוויתי לטוב, ואכן הסכימו לחסן אותי במקום".

ראש הממשלה, נפתלי בנט בביקור בעיר טייבה במטרה לעודד התחסנות
יתחסן כבר מחר. ראש הממשלה בנט

בעקבות החלטת ועדת המומחים, הודיע ראש הממשלה, נפתלי בנט, בן 49, שיתחסן כבר הבוקר. הוא אמר אתמול: "זהו צעד חשוב נוסף במאבק נגד זן הדלתא. מדינת ישראל ממשיכה לעמוד בחזית ההתמודדות העולמית עם המגפה. אזרחי ישראל היו הראשונים בעולם לקבל את החיסון השלישי, ואנו ממשיכים לפתוח את האפשרות לעוד ועוד שכבות גיל. כבר מחר בבוקר אתחסן בחיסון השלישי המשלים".

עוד אמר בנט: "אני קורא לכל מי שעומד בקריטריונים שקבעו חברי הוועדה - צאו להתחסן. קחו אחריות על הבריאות ועל הפרנסה של כולנו. זה לא הזמן להמר על החיים. אני מברך את חברי הצוות לטיפול במגפות, את שר הבריאות, ניצן הורוביץ, את מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ׳ נחמן אש, ואת אנשי מערכת הבריאות כולם על עשייתם המסורה למען אזרחי ישראל. זה הזמן להגביר מאמץ כדי להכריע את גל הדלתא ולמנוע סגר שיפגע בכלכלה ובפרנסה. זה בהישג יד. אל תבזבזו זמן, צאו להתחסן".

הסיכוי של מחוסן במנה השלישית לחלות באופן קשה - נמוך משמעותית ממחוסן בשתי מנות

החלטת ועדת המומחים התקבלה על בסיס נתונים שהוצגו - ולפיהם יעילותו של החיסון הנוסף בהגנה מפני תחלואה קשה ובמניעת הדבקה היא גבוהה למדי. מנתוני מכון גרטנר ניתן לראות כי החל מהיום השישי שלאחר קבלת החיסון, רמת ההגנה מפני הדבקה בנגיף הקורונה עולה בהדרגה: ביום השישי מההזרקה היא גבוהה פי 1.5, ביום השמיני פי 2.1, ביום העשירי רמת ההגנה היא כבר יותר מפי 3, ביום ה-12 רמת ההגנה קופצת ל-5.2 - וביום ה-13 - הגנה ברמה של פי 6.1 בהשוואה למחוסנים בשתי מנות. בממוצע, ההגנה של מנת החיסון השלישית מפני הדבקה גבוהה פי 4.6 בהשוואה למי שחוסנו בשתי מנות בלבד.

מסקנת החוקרים מהנתונים היא שהסיכון להדבקה בקרב מחוסני מנה שלישית נמוך פי 4 ממחוסני שתי מנות. בקרב כלל האוכלוסייה, ממוצע ההגנה מהדבקה בכלל האוכלוסיה לאחר מתן החיסון השלישי גבוה פי 4.2 – והנתון זהה גם בקרב גברים (הגנה גבוהה פי 4.2) וגם בקרב נשים (הגנה גבוהה פי 4.3).

החיסון השלישי משפיע באופן משמעותי גם על רמת ההגנה מפני אשפוז ותחלואה קשה. מהנתונים עולה שההגנה מפני מחלה קשה למחוסנים בשלוש מנות גבוהה פי 8-6 בהשוואה למחוסנים בשתי מנות. הגנה של מחוסן במנה שלישית מפני אשפוז גבוהה פי 6.5 מזו של לא מחוסן במנה הנוספת – וההגנה מתחלואה קשה של מחוסן במנת הבוסטר גבוהה פי 5.5 בהשוואה למחוסן בשתי מנות.

עוד התייחסו החוקרים לנתוני ההדבקה בגילאי 16-49 שטרם הומלץ לחסן אותם במנה השלישית – והדגישו כי גם בגילים הצעירים קיימת דעיכה של ההגנה מפני הדבקה ותחלואה קשה ככל שחולף הזמן ממועד קבלת החיסון.  

במצגת שהוצגה למומחים, הודגשה החשיבות להגנה מתחלואה קשה גם בגילאי 40-49, זאת לאחר שנשמעו קולות בוועדה לפיהם מוקדם מדי לחסן את שכבת הגיל הזו כיוון שאין הרבה חולים קשה בקרב אוכלוסיה זו. בנתונים שהוצגו למומחים, צוין ש-19 מהמאושפזים במצב קשה שקיבלו שתי מנות חיסון הם בני 40-49 – ושרובם נוספו בשבוע האחרון. ללא מנה שלישית של החיסון, בחודש הקרוב צפויים יותר מ-100 מחוסנים במנה הראשונה והשנייה בגילאי 40-49 לחלות באופן קשה.