מסר מרגיע ממשרד הבריאות לקראת החגים? ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, הכחישה הערב (שישי) בריאיון ל"אולפן שישי" את הדיווחים לפיהם במשרד הבריאות דוחפים להטיל סגר בחגי תשרי שהולכים ומתקרבים - זאת על רקע מספר המאומתים ההולך ועולה בקורונה בשבועות האחרונים. עוד הבהירה כי בעיניה, הדבר הנכון לעשות הוא להפעיל תו ירוק כדי ללמוד ולחיות עם הנגיף. 

"אני לא מבינה איך הגענו לשיח על סגרים", אמרה, "אנחנו לא במקום של סגר בחגים. יש המון דיסאינפורמציה שמשרד הבריאות מוביל לסגר בחגים. מה שנכון לעשות הוא הפעלה של תו ירוק באופן רחב - אבל כדי לעשות את זה צריך מערך רחב של בדיקות ולאפשר לילדים להיבדק", הבהירה. 

סגר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"הדיווחים על סגר - דיסאינפורמציה" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אנחנו מנסים להפוך את הסיסמה הזו של לחיות עם הקורונה לפרקטיקה - וזה אומר תו ירוק. הקורונה נמצאת פה ותהיה פה ואנחנו צריכים לחיות איתה – והפתרון הוא בדיקות כדי למנוע הדבקות", הדגישה. "המועילות של החיסון במניעת הדבקה היא בסביבות 60% אבל המועילות שלו במניעת תחלואה קשה היא 93% שזה מאוד משמעותי והחיסונים הם מועילים מאוד. כשאנחנו חיים במדינה שבה שליש מהאוכלוסייה לא מחוסן (בעיקר ילדים) יש כר פורה להדבקה ולכן צריך להגיע למצב של לחיות עם הנגיף". 

בדיקות קורונה מהירות (צילום: דוברות כללית)
בקרוב: מערך בדיקות מהירות שיאפשר חיים לצד הקורונה? | צילום: דוברות כללית

ד"ר אלרעי-פרייס הבהירה שבמשרד הבריאות ניסו להפעיל מתווה של תו ירוק עם בדיקות מהירות כבר מזמן - אך לא יכלו להוציאו אל הפועל: "רצינו להפעיל תו ירוק עם בדיקות מהירות מזמן וזה לא התרומם כי זה היה במימון פרטי וההורים לא רוצים לשלם את זה - ולכן צריך לשנות את הדיסקט במובן הזה שאם חיים בשגרת קורונה - והבסיס לכך הוא בדיקות – המדינה צריכה לממן את זה". 

יפעת שאשא ביטון (צילום: מאיר כהן)
"היא לא דיברה איתי". שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון | צילום: מאיר כהן

בכירת משרד הבריאות נשאלה גם על סוגיית שרת החינוך, יפעת שאשא-ביטון, שהשבוע דווח שביקשה לפטר אותה מתפקידה: "היא (שאשא-ביטון) לא דיברה איתי. אני רופאה ואפידמיולוגית והתפקיד שלי היא לדאוג לבריאות הציבור וזה מה שאני עושה. אין אג'נדות. צריך להסתכל על הנתונים ובהתאם להם לקבל את ההחלטות הכי נכונות להתמודדות עם המגפה".