ראש הממשלה נתניהו הכריז אתמול (שלישי) שישראל נערכת למבצע חיסונים נוסף בעוד כחצי שנה. מאחורי ההודעה הזאת עומדת אמירתו של מנכ"ל פייזר אלברט בורלא ולפיה המתחסנים יזדקקו למנה נוספת "כחצי שנה עד שנה" אחרי המנה השנייה". 

אמירתו של בורלא הייתה סתומה במובן הזה שלא התפרסם כל מידע על ירידה בכמות הנוגדנים בדם אחרי חצי שנה, להפך - מחקר של פייזר שאותו פרסמנו העלה כי אחרי חצי שנה יש עדיין כמות של נוגדנים שמספקת הגנה עבור המחוסן. 

ההנחה היא שברגע שפייזר יפרסמו את המידע המלא על "המנה השלישית" והצורך בה, ישראל תוכל להתקדם לקראת המהלך. 

נתניהו אף ציין בנאום שלו היום עם שר הבריאות כי יש "להכין את הכתפיים ואת הילדים", ובכך רמז לכך שבקרוב יחלו חיסוני הנערים בגילאי 15-12, לאחר שבחודש מאי צפוי ה-FDA לאשר את מתן החיסונים לקבוצת הגילים הזו. 

"תופעה חריגה של קרישי דם" 

גם בעולם נמשך מבצע החיסונים, על אף שבאירופה הוא ממשיך להתנהל בעצלתיים. ארגון הבריאות האירופי אמר היום כי ברחבי העולם נרשמו מעל 300 מקרים של קרישי דם חריגים אחרי קבלת חיסונים נגד קורונה. 

לפי הארגון, 287 מהמקרים - רוב מוחלט שלהם - נגרמו אחרי קבלת החיסון של אסטרהזניקה, 8 אחרי החיסון של ג'ונסון וג'ונסון, 25 אחרי קבלת החיסון של פייזר ו-8 אחרי החיסון של מודרנה. 

עם זאת בארגון האירופי הצהירו כי הסיכון קטן מהיתרונות של קבלת החיסון, ושם המליצו רק להוסיף תווית אזהרה לצד החיסון שייתכן שקרישי דם יופיעו.