ברקע מבצע החיסונים המוצלח ונתוני התחלואה הנמוכים, שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע הערב (ראשון) כי לראשונה מאז התפרצות המגפה לא יבקש להאריך את הגבלות הקורונה שיפקעו ביום שלישי הבא. המשמעות היא שהחל מאותו יום יבוטל הצורך בתו ירוק ויבוטלו מגבלות התו הסגול. בשבועיים הקרובים ידונו גורמי המקצוע בחובה לעטות מסכות בחללים סגורים. במשרד הבריאות הבהירו כי בשלב זה המגבלות על הכניסה והיציאה לישראל יוותרו, ובמידת הצורך אף יוחמרו.

עם הסרת התקנות, ההגבלה היחידה שתישאר בתוקף היא חובת עטיית מסכות בחללים סגורים. בשבועיים הקרובים אנשי המקצוע יקיימו דיונים בנוגע למסכות, אך עד להחלטה אחרת תימשך חובה זו. בנוסף, המגבלות על הכניסה והיציאה לישראל יוותרו, ובמידת הצורך אף יוחמרו. החלטת השר אדלשטיין נעשתה לאחר התייעצות עם בכירי משרד הבריאות.

השר אדלשטיין מסר: "ישראל חוזרת לשגרה! לפני פחות מחצי שנה התחלנו את מבצע החיסונים. בזכות העבודה המצוינת של אנשי מערכת הבריאות - קופות החולים, בתי החולים, מד"א, מגן ישראל ועובדי משרד הבריאות - ובזכות ההתגייסות המדהימה של אזרחי ישראל, ביצענו את מבצע החיסונים הטוב בעולם. מזה זמן רב אנחנו קוצרים את פירות החיסונים עם תחלואה נמוכה".

"לצד זה, משרד הבריאות גיבש לאורך הדרך מתווים לפתיחה מדורגת וזהירה של המשק, שאפשרו שמירה על נתוני תחלואה נמוכים לאורך זמן. כעת לשמחתי ניתן מבחינה בריאותית לבטל את הצורך בתו ירוק ואת מגבלות התו הסגול. המשק ואזרחי ישראל יקבלו אוויר נוסף לנשימה".

"עם זאת, החזרה לשגרה היא עם 'כוכבית': משרד הבריאות פועל להמשיך את המצב הירוק בשטחי מדינת ישראל וימשיך לעקוב בצורה רחבה יותר כדי למנוע התפרצות. כמובן שאם תהיה התפרצות נאלץ לחזור אחורה", הזהיר אדלשטיין. "אני קורא לאזרחי ישראל לא לצאת למדינות עם תחלואה גבוהה ולעקוב אחרי אזהרות המסע של משרד הבריאות. גם במדינות שניתן לטוס אליהן – חשוב להקפיד על ריחוקים חברתיים. עם החזרה לישראל – מוטלת החובה להקפיד הקפדה יתירה על ההנחיות. היוותרות מצב תחלואה נמוך תלויה בנו".

משרד הבריאות סיפק בהודעה על הסרת ההגבלות כמה נתונים המלמדים על מצבה הטוב של ישראל: בשיא התחלואה היו יותר מ-10,000 נדבקים ביום אחד בישראל ונכון לאתמול 12 בלבד. הממוצע השבועי עמד על יותר מ-8,600 חולים ונכון לאתמול על 27 בלבד. מספר החולים קשה היה בשיא 1,228 ואתמול עמד על 59. מספר החולים הפעילים בשיא המגפה עמד על כ-88 אלף וכיום הוא עומד על 510. 5,440,000 ישראלים התחסנו לפחות במנה אחת נגד הקורונה, 5,113,000 מתוכם קיבלו את שתי המנות.