בקרוב: הגבלות לחלק מהחוזרים מחו"ל: גורמי המקצוע במשרד הבריאות עוקבים בדאגה אחר העלייה המפתיעה בתחלואה במדינות עם שיעור התחסנות גבוה יחסית, כמו בריטניה, איחוד האמירויות ואיי סיישל. הערב (שבת) פרסמנו לראשונה בחדשות סוף השבוע כי הצמידים לאכיפת בידוד חוזרים לתמונה.

כדי למנוע התפתחות מדאיגה גם בישראל, במשרד הבריאות דנו בצעדי אכיפה נגד מפרי בידוד. במשרד מעריכים שעם העלייה במספר הנכנסים לישראל בחודשי הקיץ, רק כ-70% מהנכנסים לישראל יהיו מחוסנים - כלומר 1 מכל 3 נוחתים בנתב"ג יהיה לא מחוסן.

בגלל החשש מכניסת וריאנטים חדשים שעלולים לסכן מבצע החיסונים המוצלח כאן, במשרד הבריאות פועלים לאכיפת הבידוד באמצעות צמידים לאוכלוסיות הבאות: 

  1. לא מחוסנים מעל גיל 14
  2. מי שחזר מאחת מהמדינות בסיכון מירבי, ולכן חייב בידוד אפילו אם הוא מחוסן/מחלים: ארגנטינה, ברזיל, דרא"פ, הודו, מקסיקו ורוסיה

ומה יקרה עם מי שיסרב? הוא יישלח לבידוד כפוי במלונית - כך על פי התוכנית, שעדיין לא הוכרזה רשמית. החשש מהתפרצות בעקבות חזרה מחו"ל התאמתה ככל הנראה השבוע, עם שני מקרים: התפרצות בבית ספר במודיעין - והיום נוסף לכך מקרה נוסף בבנימינה.

המעבדה של צה"ל
עוד התפרצות התגלה, החשש: מדובר בווריאנט ההודי

ההתפרצויות בבנימינה ובמודיעין - והצעדים החדשים

משרד הבריאות עדכן הערב על התפרצות קורונה בבנימינה, שבמסגרתה נמצאו עד כה 45 ילדים מאומתים. ההתפרצות התגלתה בזכות מבצע דיגום, לאחר שאותר ילד חולה ראשון בבית הספר "כרמים" ביישוב. נמצאו 9 מאומתים נוספים בקרב התלמידים, כמעט כולם עם תסמינים. הדיגומים הורחבו לבתי ספר נוספים ונמצאו עוד 35 מאומתים מבית הספר "כרמים" ומבית הספר "אמירים".

במשרד ציינו: "מקור ההתפרצות עדיין בבדיקה, אולם קיים קשר למשפחה שחזרה לאחרונה מחו"ל". עוד נמסר כי כל הדגימות נשלחו לריצוף באמצעות המערך הלאומי לריצוף גנומי: "קיים חשד ראשוני שמדובר בווריאנט ההודי".

במודיעין נמשכת ההתפרצות, שהחלה ב-11 מאומתים והתרחבה כבר לשלושה בתי ספר בעיר. בעקבות התפשטות הנגיף, ראש העירייה חיים ביבס הורה על החזרת המסכות במקומות סגורים ובעיקר בבתי הספר. "החלטנו, גם לבקשת יו"ר ההנהגה ויו"רים של הנהגות בתי הספר, להחזיר את ההנחיה על עטיית מסיכות בכל המקומות הסגורים ובכיתות בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים", עדכן ביבס.

"אני פונה למנהלות ולמנהלי בתי הספר ולכלל צוותי החינוך להקפיד על הנחייה זו, ולהורים להימנע ככל האפשר מכניסה לשטחי מוסדות החינוך ולעשות זאת בתיאום עם צוותי החינוך. קיבלנו פניות על משפחות, שמפרות את הנחיות הבידוד ובכך מסכנות את בריאות הציבור. הנחתי את יחידת השיטור העירוני לבצע ביקורי פתע בבתי המבודדים ומי שלא יימצא בבידוד, ייקנס בהתאם לחוק". 

 

תורים בנתב"ג (צילום: חו"ל מהודר)
תורים בנתב"ג | צילום: חו"ל מהודר

אחרי הפרסום במהדורה על העומסים החריגים בתורים לבדיקות בכניסה לישראל - הוכנסו אמש ארצה נוסעים מחוסנים ללא בדיקה. הם הוכנסו בטענה שהתורים הצפופים מסוכנים יותר מאי בדיקת המחוסנים. במשרד הבריאות הבהירו בתגובה: "בתחילת שבוע הבא יגדלו מספר עמדות הבדיקה וציוותי הבודקים".

יעל אודם השתתפה בהכנת הידיעה.