הסוכנות האירופית לתרופות קבעה היום (רביעי) כי לחיסון נגד קורונה של חברת התרופות הבריטית-שוודית אסטרהזניקה יש תופעת לוואי נדירה ביותר של קרישי דם. ההכרזה הזו מגיעה שבועות ספורים לאחר שהסוכנות הכריזה כי החיסון של אסטרהזניקה "יעיל ובטוח לשימוש".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעקבות ההודעה, החליטו במדינות צרפת, גרמניה והולנד להגביל את קבלת החיסון למבוגרים בלבד, מחשש שקיימת סכנה גדולה יותר לצעירים בהיווצרות קרישי הדם. בבריטניה החליטו להגביל את קבלת החיסון לבני 30 ומעלה ולהציע לבני 18 עד 29 חיסון חלופי.

באיחוד האירופי אמרו לאחר ההכרזה כי לדבר תהיה השפעה מיידית על מבצע החיסונים ביבשת. הסוכנות הרגולטורית לתרופות ומוצרי בריאות בבריטניה הבהירה לתושבים כי על מי שקיבל את מנת החיסון הראשונה של החברה לקבל גם את מנת החיסון השנייה ורק על אלה שסבלו מתופעת הלוואי הנדירה להימנע מקבלת מנת החיסון השנייה.

בסקירה שעשתה הסוכנות הרגולטורית, נמצא כי 79 בני אדם שקיבלו את החיסון של אסטרהזניקה פיתחו קרישים בדם ו-19 מהם מתו. כמעט שני שלישים מהמקרים שבהם התגלתה תופעת הלוואי הייתה בקרב נשים.

בסוכנות האירופית התעקשו בכל החודשים האחרונים שלא לקבוע בנחרצות שיש קשר בין קבלת החיסון של אסטרהזניקה להופעת קרישי דם. ואולם מוקדם יותר השבוע, אמר ראש הסוכנות כי "הופכת קשה יותר ויותר שלילת הקשר בין קבלת החיסון להופעת קרישי הדם".