ההמלצה - תחקיר עומק בנושא ויסות הנפגעים: בדיון מיוחד שעורך כעת (שלישי) מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, העוסק בהתנהלות המערכת באסון במירון, עולה כי מנחתי המסוקים במרכז הארץ לא כשירים וכי חלה בעיה בוויסות הנפגעים.‎ בדיון משתתפים גם בכירי משרד הבריאות, מנהלי בתי החולים ובכירים בפיקוד העורף ובחיל האוויר. בעקבות הדלפות מהדיון, פרופ' לוי סילק את המשתתפים בזום, רובם מנהלי בתי חולים.

הנקודות לשיפור שעלו בעקבות האסון הם: ויסות הפגעים, מנחתים לא כשירים ופתיחת ציר תנועה להגעת לשטח בתיאום עם המשטרה. על פי המצגת, המנחתים בבתי החולים במרכז הארץ לא היו כשירים וחיל האוויר לא יכל לבצע שם נחיתה להבאת הפצועים, ולכן המשיך ופינה את הפצועים לבתי החולים בירושלים.

מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש האגף לשעת חירום הציג את סיכום והמלצות הדיון, לפיהם יש לבצע תחקיר עומק בנושא ויסות הנפגעים: כיצד מתבצע, מי מחליט, סמכות רופא מוסק וכדומה. עוד עולה כי מערך הרפואה בשטח ובבתי החולים עבד בצורה טובה. הוא הוסיף כי יש לגבש נוהל אישור תוכניות למענה רפואי כולל בכל המעגלים: הטיפול בשטח, ויסות נפגעים, היערכת בתי החולים, רפואה בקהילה והמכון לרפואה משפטית.

בעקבות הדלפות מהדיון, פרופ' לוי סילק את המשתתפים בזום, רובם מנהלי בתי חולים. גורם בכיר במערכת הבריאות מסר: "לא זוכר אירוע כזה שבו מנהלי בתי חולים סולקו מדיון בגלל הדלפות לתקשורת".