האזהרה - וההבהרה של משרד הבריאות: במשרד פרסמו היום (חמישי) אזהרת מסע לאוקראינה, אתיופיה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו וטורקיה, זאת לנוכח שיעורי התחלואה הגבוהים והתפשטות הווריאנטים השונים של נגיף הקורונה. מלבד אזהרת המסע לשבע המדינות האלו, במשרד המליצו לכלל האוכלוסייה, לרבות מחוסנים ומחלימים, להימנע מנסיעות לא הכרחיות לחו"ל. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, יצא נגד מי שמפיצים מידע כוזב על חיסוני ילדים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"המצב בעולם - באירופה ובחלק ממדינות אפריקה וגם בהודו הוא כזה שאנחנו ממליצים בצורה חמה לא לנסוע לחו"ל אם לא צריך", הדגיש פרופ' חזי לוי, "ב-7 המדינות שציינו יש תחלואה רבה מאוד ויש סיכוי טוב להידבק בהן במוטציות - ולשם אנחנו ממליצים ככל האפשר לא לנסוע כרגע". 

במשרד הבריאות הבהירו כי בעת הנוכחית עדיף שלא לצאת כלל מגבולות המדינה, והמליצו לציבור לעקוב אחרי שינויי הרשימה, הצפויים מעת לעת, באתר משרד הבריאות. אזהרת המסע מייצגת הן את מצב התחלואה הנוכחי והן את מגמות התחלואה. במשרד הדגישו שגם מחוסנים או מחלימים עלולים להידבק בגרסאות חדשות של הנגיף באזורי ההתפרצות.

מדינות רבות מיהרו להכריז שהן מוכנות לקבל תיירים מחוסנים מישראל, כשחלקן אף ויתרו על חיוב הבידוד בכניסה אליהן. בין המדינות שהודיעו כי הן מקבלות ישראלים: יוון, גאורגיה, איסלנד, סלובניה, גואטמלה, גאורגיה, סלובניה, בליז, גואטמלה, קפריסין, וגם תאילנד – החל מחודש יוני. מדינות נוספות, כמו ארה"ב, איחוד האמירויות, מקסיקו, האיים המלדיביים, ברזיל, טורקיה, בולגריה ועוד, מוכנות להכניס ישראלים, בכפוף להצגת בדיקת קורונה שלילית.

בכל האמור לחשש לכניסת הווריאנט ההודי לארץ, אמר פרופ' לוי: "אנחנו נכניס לבידוד גם את העובדים הזרים שמגיעים מהודו וגם את הסטודנטים שיילכו לבידוד אם הם אינם מחוסנים". לאחר שבתחילת השבוע, מערכת החינוך נפתחה במלואה לראשונה מאז התפרצות המגפה, הבהיר פרופ' לוי כי אין עלייה משמעותית בתחלואה בקרב תלמידים ומורים: "כרגע 772 ילדים חולים בביתם ו-50 מורים חולים פעילים שנמצאים אף הם בבית".  

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס בתדרוך גם לחיסוני ילדים והבהיר שהם יחלו רק כשיהיה אישור של משרד הבריאות העולמי לכך: "אנחנו חשופים לכל מיני סרטים שלא נשענים על עובדות ויגרמו נזק. אנחנו עושים כאן בדיקות ומתייעצים עם כל הממונים על הטיפול בילדים כדי להיות מוכנים וערוכים לחסיון בטוח ויעיל". 

פרופ' לוי הדגיש: "כל מי שאומר שהחיסון מסוכן לילדים ומטיף לילדים לא להתחסן, לדעתנו אינו אומר נכון ויכול לגרום לנזק. בבוא העת, שכל הרשות תינתן על ידי גורמי המדע בעולם, אנחנו נסביר, נבקש לבוא להתחסן על מנת להגיע לחיסון עדר ולכלול את הילדים בכל הפעילות שהיום אנחנו מתקשים לתת להם".