משרד הבריאות הודיע הערב (חמישי) כי אותרו סימנים להימצאותו של וריאנט 'דלתא' של נגיף הקורונה במי שפכים באשקלון. הסימנים אותרו במעקב ובבדיקות לזיהוי תחלואה סמויה במי שפכים שנערכו לאחרונה, והתוצאה הזו מעלה חשש שתושבים בעיר נדבקו בנגיף. במשרד קראו למי שסובל מאחד או יותר מתסמיני הקורונה, כמו חום, שיעול, קשיי נשימה וחולשה או חושד שנדבק להיבדק בהקדם. מחצות אובחנו 169 נדבקים בקורונה - המספר הגבוה ביותר בחודשיים האחרונים. 

במשרד הדגישו כי ישנם מוקדי התפרצות שונים בהם ישנם מאומתים, ואילו באשקלון מספר המאומתים נמוך ביחס לממצאים שנוטרו בביוב שבעיר. "אנו מבקשים מהציבור להישמע להנחיות וללכת להיבדק לאבחון תחלואה ובכך למנוע את ההתפרצויות", הוסיפו במשרד הבריאות.

עיריית אשקלון מסרה בעקבות הימצאות הווריאנט במערכת הביוב, כי "קיים בסיס לחשד של התפשטות תחלואה סמויה בעיר". בעירייה הדגישו כי אין קשר בין מערכת המים לביוב ולכן אין חשש להידבקות באמצעות מי שתייה.

העירייה ומשרד הבריאות מקמים מתחם בדיקות בעיר, בנוסף למוקדי הבדיקות של קופות החולים שכבר פעילים. "התושבים מתבקשים לגשת ללא הפנייה או הרשמה ולעבור בדיקה. גילוי מוקדם ימנע הדבקות נרחבות ותחלואה שעלולה להיות קשה בחלק מהמקרים", הבהירו בעירייה.

הקורונה בישראל (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
במשרד הבריאות קראו לציבור להיבדק בהקדם. מתחם בדיקות קורונה | צילום: פיטוסי , פלאש 90

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן הערב כי מחצות אובחנו 169 נדבקים בקורונה, מה שמהווה את המספר הגבוה ביותר של מאובחנים יומיים חדשים בחודשיים האחרונים. ישנם 789 חולים פעילים, מהם 27 במצב קשה.

מוקדם יותר, ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש אמר כי מתחילת השבוע הבא תוחזר חובת עטיית המסכות בחללים סגורים. בתדרוך לתקשורת שערך בצל הזינוק במספר הנדבקים, אמר אש כי יש להקפיד על חובת הבידוד לשבים מחו"ל וציין כי ישנם מספר מוקדי התפרצות בישראל.

מעבר לכך, הדגיש פרופ' אש כי הידבקות של מחוסנים לא מעידה דבר על יעילות החיסונים, ודחק במי שטרם התחסן לעשות זאת. "שמירה על הבידוד היא עקב אכילס שלנו. מפירי בידוד הם הבעיה של כולנו - זו הדרך שבה המחלה מתפשטת כעת", אמר אש. "חובת הבידוד חייבת להיות במודעות של כולנו".

ממונה הקורונה אף קרא לציבור להימנע מנסיעות לחו"ל ככל הניתן. "אני קורא לציבור לשקול אם הנסיעה לחו"ל היא חיונית. רצוי מאוד להימנע מנסיעות לא חיוניות לחו"ל. זה לא זמן נכון לטוס עם ילדים שאינם מחוסנים", הסביר.