הקלות נוספות על הציבור - מסוף השבוע הבא? שר הבריאות, יולי אדלשטיין, הודיע הערב (ראשון) כי בכוונתו להביא לאישור הממשלה מתן הקלות משמעותיות נוספות לציבור. ההקלות יכנסו לתוקף ביום חמישי הבא, 6.5.21, ככל שמצב התחלואה ימשיך להיות נמוך. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי התכנית, אותה גיבשו בכירי משרד הבריאות, אלו יהיו ההקלות שיובאו לאישור:

1. מקומות הפועלים בתו הירוק - יבוטלו מגבלות תפוסה, תנאים לפעילות והכנסת מזון.

2. אטרקציות במבנה, בריכות שחייה וחדרי כושר - יפעלו בהתאם לתו סגול ולא רק לפי תו ירוק.

3. התקהלות: עד 500 בשטח פתוח, עד 50 במבנה סגור.

4. תחבורה ציבורית: תבוטל מגבלת התפוסה של 75%.

5. בתו הסגול - מגבלת התפוסה תהיה אדם לכל 7 מטר.

6. ילדים ומנועי חיסון יוכלו להיכנס לפעילויות תו ירוק בבדיקת PCR.

במשרד מדגישים שעדיין תהיה חובה לעטות מסכות בחלל סגור ולשמור על מרחק של שני מטרים מאחד לשני.

"בזכות החיסונים התחלואה בישראל הגיעה לשפל שכמותו לא היה מאז תחילת הקורונה, וזאת כאשר רוב מוחלט של המשק פתוח", אמר השר אדלשטיין, "במצב כזה ניתן להרחיב עוד את ההקלות על הציבור. הדאגה העיקרית שלנו היא מכניסת וריאנטים דרך נתב"ג ולכן שם לא נאפשר הקלות בשלב זה". 


שר התרבות והספורט, חילי טרופר, סיכם עם שר הבריאות אדלשטיין על ההקלות הנוספות בתחומי התרבות והספורט. לאחר שיחות שארכו מעל לשבועיים, הוחלט על הגדלת כמות הקהל במגרשי הספורט ובאולמות התרבות ואף על תחילת פתיחתו של עולם התרבות לילדים. 

חדר כושר (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
כניסה לחדרי הכושר - לא רק למחוסנים | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ


לפי המתווה שאושר, באולמות ובמגרשי ספורט לא תהיה הגבלה למספר המקומות לצופים בעלי תו ירוק ועולם התרבות לילדים יפעל במתכונת הבאה: במתחם סגור - תותר כניסה של עד 50 צופים ובמתחם פתוח - תותר כניסה של עד 500 צופים.

"כמו בכל פעימה, גם הפעם אנו ממשיכים בהרחבת תפוסת הקהל במגרשי הספורט ובאולמות התרבות", אמר השר טרופר. "אנו נגיע למספרים שרק לפני כחצי שנה יכולנו לחלום עליהם והכל בזכות שיתוף הפעולה הנהדר מהציבור. אנו שמחים מאוד שמשרד הבריאות נענה לדרישתנו והסיר את ההגבלה באולמות התרבות ובמגרשי הספורט על פי התו הירוק. בנוסף, אנו מתחילים בצעד ראשון ומשמעותי בעולם התרבות לילדים, וגם כאן, בדיוק כמו בתחומים האחרים - לא נעצור עד לפתיחה מלאה". 

ולצד הנתונים המעודדים - עדיין יש בישראל מקרי הדבקה בקורונה, כשאחד חריג במיוחד אירע בפרדס חנה - שם נדבקו 38 ילדים ועוד 8 מבוגרים ששניים מהם היו מחוסנים. בריאיון לתוכנית "שש" עם עודד בן עמי, התייחס פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, למקרה: "אירוע הדבקה המוני יכול לקרות כשלא מקפידים על בידוד. כשהילדים לא מחוסנים ומתראים אחד עם השני בהרבה מאוד הזדמנויות, הדבקה כזו יכולה להתרחש. יש הדבקות גם של מחוסנים, אבל רואים שמי שמחוסן ונדבק זה במרבית המקרים מחלה קלה ואפילו לא סימפטומים".