מנהל התרופות האמריקני (FDA) שוקל לעצור את השימוש בחיסון נגד קורונה של "ג'ונסון אנד ג'ונסון" - כך דווח היום (שלישי) בניו יורק טיימס. על פי הדיווח, הסיבה לכך - 6 מקרים של קרישי דם שהתגלו בקרב נשים בנות 48-18. FDA עשוי לקרוא למדינות נוספות לפעול כך - עד שתובן מחדש רמת הבטיחות של החיסון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הדיווח, מתוך 6 הנשים שאובחנו עם קרישי דם - אישה אחת נפטרה ואחרת מאושפזת במצב קשה בבית החולים בנברסקה. על פי נתוני המרכז למניעה ובקרת מחלות בארה"ב (CDC), כשבעה מיליון אמריקנים כבר קיבלו מנת חיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון. עוד עולה כי תשעה מיליון מנות נוספות הועברו למדינות אחרות.

FDA אמר כי "הטיפול בסוג ספציפי זה של קריש דם שונה מהטיפול שבדרך כלל ניתן". מדענים אמריקנים, שעובדים עם FDA ו-CDC, יבדקו במשותף קשרים אפשריים בין החיסון לקשרי הדם ויקבעו האם מנהל התרופות צריך להמשיך לאשר שימוש בחיסון לכל המבוגרים או להגביל את ההרשאה. גורמים רשמיים אמרו כי פגישת חירום של ועדת הייעוץ החיצונית של CDC נקבעה למחר.

המהלך עשוי לסבך באופן משמעותי את מאמצי החיסון של ארצות הברית, בתקופה שבה מדינות רבות מתמודדות עם עלייה במקרים חדשים ומבקשות לטפל בהיסוס החיסונים. הרגולטורים באירופה מודאגים מבעיה דומה עם חיסון אטסרנזניקה, שפותח בשיתוף עם אוניברסיטת אוקספורד.

הסוכנות האירופית לתרופות קבעה לפני כשבוע כי לחיסון נגד קורונה של חברת התרופות הבריטית-שוודית אסטרהזניקה יש תופעת לוואי נדירה ביותר של קרישי דם. בעקבות ההודעה, החליטו במדינות צרפת, גרמניה והולנד להגביל את קבלת החיסון למבוגרים בלבד, מחשש שקיימת סכנה גדולה יותר לצעירים בהיווצרות קרישי הדם. בבריטניה החליטו להגביל את קבלת החיסון לבני 30 ומעלה ולהציע לבני 18 עד 29 חיסון חלופי.