לראשונה מפרוץ הקורונה: קשישה שנבדקה בעבר בקורונה, החלימה ואף חוסנה לאחר מכן כמקובל – נדבקה שוב ומאושפזת במצב קשה, כך אנחנו מפרסמים אמש (ראשון) לראשונה. האישה בשנות ה-80 לחייה, דיירת בבית אבות באזור השרון, נדבקה בנגיף בינואר וחוסנה 3 חודשים אחרי שהחלימה – עם זאת היא נדבקה שוב ומצבה מוגדר קשה. בתוך כך, מחקר ישראלי מצביע על הופעת מחלה נדירה שעשויה להיות קשורה לחיסון.

האישה מאושפזת בשלב הזה במצב קשה בבית החולים מאיר. בשל העובדה שאצל אנשים שהחלימו מקורונה וקיבלו מנת חיסון אחת אמורה להיות רמה חיסונית מאוד גבוה, מנסים לבדוק מדוע היא נדבקה שוב והגיעה למצב קשה. בשלב הזה, ממתינים לבדיקות הריצוף הגנטי שלה.

בתוך כך, כתבתנו יולן כהן פרסמה ב"תוכנית חיסכון" כי מחקר ישראלי משותף של בתי החולים אסף הרופא ואיכילוב ואוניברסיטת תל אביב מצביע על הופעת מחלה נדירה שעשויה להיות קשורה לחיסון. במחקר מצביעים על 4 ישראלים שאושפזו במצב קשה כתוצאה מהתפרצות מחלה אוטואימונית נדירה בסמיכות לקבלת החיסון.  נערכת בדיקה האם יש קשר לחיסון  בשל מספר המקרים הגבוה בהשוואה לשיעור באוכלוסייה. בשלב הזה, עדיין לא ידוע אם יש קשר בין התופעה לבין החיסון.

מדובר במחלה בשם ttp, מחלה אוטואימונית שעלולה לגרום לקרישיות דם. שיעור המחלה בישראל הוא 12 מקרים בשנה, אלא שלפי המחקר של המרכז הרפואי אסף הרופא ושל ד"ר מיה קורן מיכוביץ  וד"ר דורית בליקשטיין מביה"ח אסף הרופא - אובחנו 4 מקרים עם התופעה הזאת בזמן קצר. מה שמצביע, לפי המחקר, על שיעור יחסית גבוה בהשוואה לשיעור הממוצע באוכלוסייה של הופעת המחלה הנדירה. לידיעתנו משרד הבריאות פנה לביה"ח שמיר כדי לבדוק את המקרים והאם יש קשר לחיסון נגד נגיף הקורונה.

בנוסף בשל מחלה אוטואימונית אחרת, אישה  בשנות ה-30 לחייה מאושפזת כבר כ-3 וחצי חודשים. בביה"ח דיווחו שזה קרה לאחר החיסון ונבדק אם יש קשר בין הדברים. הרופאים מבהירים שלא ניתן לדעת בוודאות אם יש קשר בין התפרצות המחלה לבין החיסון והמקרה נבדק.

הצעירה ללא מחלות רקע ומשפחתה טוענת שהחיסון היווה טריגר להתפרצות המחלה, אך כאמור לא ניתן לקבוע בוודאות שיש קשר. היא מאושפזת מפברואר, הייתה במצב קשה ולפני מספר שבועות היא הועברה לבית חולים אחר למחלקה לשיקום נשימתי.