פרסום ראשון: הערכות עדכניות שנערכו במערכת הבריאות מגלות כי הזן ההודי התפשט בישראל באופן נרחב הרבה יותר משקבעו ההערכות הקודמות. למעשה גורמי המקצוע סוברים כי הזן ההודי הפך לדומיננטי ביותר ומופיע בקרב כ-70% מהנדבקים החדשים שמתגלים בארץ.

רוב ההדבקה החדשה שמתגלה בארץ ממוקדת בילדים בגילים 12 עד 15, שרובם המוחלט אינם מחוסנים. במקביל, ביממה האחרונה חל זינוק בביקוש לקבלת החיסון בקרב ילדים. גורם בכיר בניהול ההתמודדות עם הקורונה בישראל לא מופתע מההתפרצויות האחרונות ואמר ל-N12: "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך זה לא קרה עד עכשיו - אנו מופתעים ממשהו שהיה אמור לקרות כבר מזמן". לדבריו, "יש התגברות מאוד משמעותית של הזן ההודי בישראל - ההערכה היא שהזן ההודי דומיננטי במעל ל-70% מהנדבקים החדשים".

חיסון בני נוער (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
חיסון בני נוער לקורונה | צילום: פלאש 90, פלאש/90

בבית החולים שיבא תל-השומר מאושפז גבר בן 48 לאחר שנדבק בקורונה – זאת למרות שהתחסן נגד הנגיף. הדבר מעלה את השאלה האם ישנה פגיעה ביעילות החיסון אל מול הזן ההודי. יש לציין כי ההערכה במערכת הבריאות נכון לעתה היא שאין זינוק בנתוני ההדבקה החוזרת אצל מחוסנים.

נזכיר כי החיסון של חברת פייזר מגן מפני הדבקה ב-95% מן המקרים, כך ש-1 מכל 10 מחוסנים עדיין עלול להידבק בנגיף. "אין חצייה של מעבר ל-5 אחוזים של מחוסנים שנדבקים, כך שאין פה הפתעה או אירוע חריג", אמר אותו גורם ל-N12. "אך בכל זאת צריך להישאר עם עיניים פקוחות, להיות מוטרדים ולעסוק בנושא".

עמדת חיסון לקורונה של שיבא תל השומר (צילום: נאסר איסתייה, פלאש/90 )
עמדת התחסנות בבית החולים שיבא-תל השומר | צילום: נאסר איסתייה, פלאש/90

בתוך כך, ל-N12 נודע כי במשרד הבריאות דנו היום באפשרות לתגבר מחדש את מערך הבדיקות והחקירות האפידמיולוגיות שהצטמצם לאחרונה בכוח האדם עקב הירידה בנתוני התחלואה.

3,627 בבידוד במערכת החינוך

משרד החינוך עדכן הערב כי 164 תלמידים ו-16 אנשי חינוך בישראל מאומתים לקורונה. בסה"כ מדובר ב-180 מאומתים לקורונה בכלל מערכת החינוך. ביממה האחרונה נוספו 74 תלמידים ו-4 אנשי חינוך למניין המאומתים לקורונה בכלל מערכת החינוך, ובסך הכול 3,517 תלמידים ו-110 אנשי חינוך שוהים בבידוד. רק ביממה האחרונה נוספו 702 תלמידים ו-16 אנשי חינוך למניין המבודדים. רק בית ספר אחד נסגר בכל הארץ בעקבות תחלואת קורונה.

פרופ' רן בליצר, ויו"ר קבינט המומחים הלאומי להתמודדות עם הקורונה השתתף באירועי חבר הנאמנים של אפקה - המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, ואמר: "זן הדלתא שמוכר גם כווריאנט ההודי יודע להתפשט גם במדינות המחוסנות. יש סיכון, הזן הזה מדבק ב-50% אחוזים יותר, ראינו איך בבריטניה המספר זינק מאלפיים לעשרת אלפים חולים. צריך לשמור על נתב"ג עם בדיקות ותהליכים שיש לבצע ולא תמיד קרו. אם זה לא יקרה, נצטרך לחזור אחורה ולשאול שאלות לגבי מסכות ודברים שכבר השארנו מאחור".