האם מדינת ישראל תייצר בקרוב מיליוני חיסוני קורונה? ל-N12 נודע כי לחברת התרופות "טבע" יש יכולת לייצר באופן מיידי כ-100 מיליון חיסונים עבור אזרחי מדינת ישראל. לאור נתוני העלייה בתחלואה ועסקת החליפין שהשתבשה מול הרשות הפלסטינית, עלתה על הפרק הצעה לקדם ייצור חיסונים ישראלים ובכך לוותר על תלות בגורמים זרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות
 
הדבר הובא לידיעת הממשלה הקודמת וכעת עם הקמת הממשלה החדשה יש מי שפועל לקידום ההחלטה. ראש עיריית כפר סבא רפי סער ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס פנו השבוע במכתב לראש הממשלה, שר החוץ ושר הבריאות וביקשו לקדם את הנושא: "חברת טבע הביאה לידיעת הממשלה היוצאת כי יש באפשרותה לייצר באופן מיידי כ-100 מיליון חיסונים עבור אזרחי מדינת ישראל ועבור כל מדינה שעימה תבחר מדינת ישראל להגיע להסכם", נכתב.

בניין חברת טבע (יח''צ: סיון פרג')
בניין חברת טבע | יח''צ: סיון פרג'

בכפר סבא ישנו מפעל המוגדר על ידי משרד הביטחון כמשק לשעת חירום ובו ניתן לייצר את החיסונים. מפעל נוסף ממוקם בנאות חובב בנגב ובו ניתן יהיה לייצר את החומרים הפעילים של החיסון. "מוצע כי הממשלה הנכנסת תבחן התקשרות חירום עם חברת טבע לייצור חיסונים כרשת ביטחון עבור מדינת ישראל", נכתב בפנייה לראש הממשלה ולשרים.

מחברת טבע נמסר בתגובה: "טבע, אשר הובילה ועודנה מובילה בהצלחה את הפן הלוגיסטי המורכב במבצע ההתחסנות של מיליוני הישראלים, הינה גם בעלת יכולות ייצור מוכחות ומשמעותיות, בהיקף של עשרות מיליוני חיסונים בשנה, מהמפעל הסטרילי שלה בכפר סבא וכן מהמפעל ליצור חומרים פעילים לתרופות (API) 'טבע טק' שבנגב. טבע גאה לעמוד לצדה של מדינת ישראל ולסייע לה בהתמודדות עם משבר הקורונה ותהיה ערוכה – ככל שתידרש לכך על ידי הממשלה ולאחר קבלת ההרשאות הנדרשות מחברות התרופות אשר פיתחו את החיסונים ושהפטנטים לייצורם ושיווקם בבעלותן – לייצר חיסונים בהיקף נרחב בתוך פרק זמן קצר".

ממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה לפנייתנו.