במשרד הבריאות נערכים דיונים מקצועיים כיצד ומתי יש להתחיל לחסן את ילדים בני 12 עד 15 נגד קורונה. היום (שלישי) נודע כי מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) צפוי לאשר את החיסון לקורונה של פייזר עבור ילדים עד לתחילת השבוע הבא. ההחלטה הסופית במשרד הבריאות תתקבל רק כאשר יינתן האור הירוק מארגון הבריאות העולמי, אך מסתמן כי אכן החיסון יאושר בקרוב.

גורם בכיר במשרד הבריאות אמר בשיחה עם N12: "המשרד נערך לחיסוני הילדים לאחר שמנהל התרופות והמזון האמריקני יאשר באופן רשמי את החיסון לבני 12 עד 15. המשרד מתייעץ ומתדיין עם מומחים באשר לדרך החיסון, היעילות והבטיחות שלו על מנת לחסן את הילדים באופן המיטבי, אך אין שום היסוס - אלא רק היערכות מקצועית כנדרש".

חיסון (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)
מחכים לאישור ה-FDA | צילום: תומר נויברג / פלאש 90

פרופ' נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית, אמר ל-N12: "הנתונים עד עכשיו נראים מאוד חיוביים, אך צריך להמתין עד לסוף הדיון ב-FDA שכבר נמצא בישורת האחרונה שלו. אחרי שיאושר, בדומה למה שהיה עם האישור למבוגרים - גם בישראל יתקיים דיון נוסף. כפי שנראה כעת - הנתונים יצביעו על יעילות ובטיחות מצוינים, כך שמומלץ לאשר אותו גם כאן בארץ. למרות שהמחלה לרוב לא תתבטא בחומרה אצל ילדים - לחיסון שלהם יש תרומה בהגנה טובה יותר על הקהילה. יש הורים וילדים רבים שמעוניינים להתחסן, מה גם שמדינות רבות צפויות להתנות כניסת תיירים למחוסנים בלבד, כך שמי שיהיה מעוניין לטוס זקוק לאישור".

_OBJ

יו"ר האיגוד האירופי למחלות קרום ושריר הלב, פרופ' יהודה אדלר, התייחס לחששות שהובעו בנושא: "אין סיבה למנוע מילדים להתחסן אך בוודאי אני לא חושב שיש דחיפות לאישור מהיר כפי שהיה מוקדם יותר כשהיינו בשיאי תחלואה. מדינות רבות ידרשו התחסנות כך שמשפחות לא יוכלו לנסוע יחד אם לא נאשר את החיסון, אך כמובן שזו לא הסיבה המרכזית לאישור. ההבדלה לקבוצת הגיל של 12 עד 15 היא 'מלאכותית' ונעשתה כדי שיהיה ניתן לסיים את הניסוי המקורי במהירות, אך מבחינה פיזיולוגית אין לכך שום משמעות".

פרופ' צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד לרפואת ילדים בישראל מסר: "ההמלצה שלנו לחסן את הילדים בני 12 עד 15 לא השתנתה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ועדת החיסונים ואנשי המקצוע המייעצים למשרד הבריאות ממתינים להחלטת ה- FDA".