"הוחלט על הרחבת החיסון": משרד הבריאות ביקש מקופות החולים לזרז את מבצע החיסונים לבני הנוער בני 12-15, והציב יעד לסיים לחסן עד סוף יולי, אז גם יפוג תוקפם של החיסונים הקיימים. כפי שפרסמנו לראשונה הערב (שני) בתוכנית חיסכון, הבקשה של משרד הבריאות תדרוש מקופות החולים לחסן את בני הנוער במנה הראשונה כבר עד ל-9 ליולי, זאת כדי שיוכלו להתחסן במנה השנייה עד לסוף החודש.

בהודעה שהוציא הערב משרד הבריאות נכתב כי בהמשך לעליה בתחלואת קורונה בקרב ילדים בימים האחרונים, ולנוכח ההתפרצויות האחרונות בבתי הספר במודיעין, בבנימינה ובמקומות נוספים, התקיים אמש דיון מיוחד במשרד הבריאות על ידי צוות המומחים בנושא הרחבת החיסון לבני נוער בגילאי 12-15.

מתחם חיסונים כללית (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
משרד הבריאות: הרחבת מבצע החיסונים של בני הנוער | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

"בדיון הוצג מהלך החיסון בבני נוער בישראל עד כה, וכן הוצג כי בארה"ב חוסנו עד כה 2.5 מיליון נערים ונערות ללא תופעות לוואי מיוחדות", כתבו במשרד הבריאות. "וזאת בהמשך לעבודה שנעשתה במדינת ישראל שהראתה על תופעות לוואי נדירות ובלתי חמורות".

"לפיכך בנקודת הזמן הנוכחית, נצבר ניסיון משמעותי ביחס לחיסון בני נוער בגילאי 12-15, על מנת להמשיך ולהרחיב את החיסון לבני הנוער. בהנחיית שר הבריאות, קיים מנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי, דיון מיוחד בהשתתפות פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, מומחים מקרב הצט"מ ורפואת ילדים, נציגי קופות חולים והנהלת המשרד, במהלכו הוחלט לאמץ את החלטת המומחים להמליץ על הרחבת החיסון לבני הנוער בגילאים 12-15".

  פרופ' חזי לוי  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
פרופ' חזי לוי | צילום: החדשות 12, החדשות12

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי התייחס במהדורה המרכזית לעלייה בתחלואה בקרב בני נוער: "המחלה שפורצת כעת היא מחלה קלה ברובה, ללא תסמינים. כל החולים האלה, גם א-סימפוטמטים הם מקור להדבקה. בגלל שביטלנו את התו הירוק והאנשים מצטופפים אז אנשים מדביקים. עד כה חיסנו 21 אלף נערים בני 12-16 והמהלך של הימים האחרונים הביא אותנו לקיים דיונים בהוראת השר. אני מאוד ממליץ לאנשים להתחסן".

בנוגע להדבקה במודיעין ובבנימינה אמר פרופ' לוי: "ילדים נדבקים גם בלי שהיו בחול למרות שהשרשרת התחילה שם. הם לא יודעים שהם חולים והם מדביקים". 

לאחר העומסים הרבים שהיו בסוף השבוע בנתב"ג, שבעקבותיהם שוחחרו שבים ארצה ללא בדיקות - אמר לוי: "האירוע של יום שישי הוא מיוחד במינו. הצטברות של טיסות רבות ולכן שחררנו חלק מהמחוסנים. היינו במצב של החלפה בין שתי חברות בדיקה, אין כרגע תור מעל הסביר". לגבי הצפי לקראת הקיץ הוסיף: "אנחנו יודעים מה המספר הצפוי, אנחנו בהחלט נערכים לכך בתורה נרחבת כולל הרחבת מתחם הבדיקות".

לקיחת דגימת קורונה במודיעין עילית (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
"נדביר את המחלה גם אם היא תרים את ראשה" | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

פרופ' לוי טען כי הישיבות עם הממשלה החדשה מקצועיות וענייניות, והוסיף: "נדביר את המחלה גם אם היא מנסה לזקוף את ראשה". לגבי ההחלטה להסיר את חובת המסכות אמר שהוא אינו סבור כי מדובר בטעות: "זה היה סיכון מחושב, חזרנו לשגרה. אנחנו ממליצים בכל המוסדות הרפואיים להיות עם מסכות. אנחנו לא מתכוונים כרגע לחזור להגבלות, אנחנו ממליצים במקומות שיש התפרצות לחזור למסכות".

משרד הבריאות עדכן הערב כי 164 תלמידים ו-16 אנשי חינוך בישראל מאומתים לקורונה. בסה"כ מדובר ב-180 מאומתים לקורונה בכלל מערכת החינוך. ביממה האחרונה נוספו 74 תלמידים ו-4 אנשי חינוך למניין המאומתים לקורונה בכלל מערכת החינוך, ובסך הכול 3,517 תלמידים ו-110 אנשי חינוך שוהים בבידוד. רק ביממה האחרונה נוספו 702 תלמידים ו-16 אנשי חינוך למניין המבודדים. רק בית ספר אחד נסגר בכל הארץ בעקבות תחלואת קורונה.