מחר (ראשון) יסתיים הסגר השלישי בישראל - אך התלמידים יישארו בבית. הערב (שבת) כינסה ראש הממשלה נתניהו דיון, והממשלה אישרה באופן טלפוני את הארכת סגירת מוסדות החינוך ל-48 שעות נוספות לפחות. המשמעות: החינוך לא ייפתח לפני יום שלישי לכל המוקדם. משרד הבריאות: שיעור הבדיקות החיוביות אתמול - 7.8%.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהתאם להמלצות משרד הבריאות והחינוך, החזרה לשגרה תלווה בפתיחה חלקית של מערכת החינוך, אולם בשל עלייה ניכרת במספר הערים שמוגדרות אדומות וכתומות - מאות אלפי תלמידים בכיתות א'-ד' ויא'-י"ב עדיין צפויים לשבת בבתיהם. תומר לוטן, ראש מטה "מגן ישראל" הזהיר הערב ב"סדר עולמי" מפני פתיחה נרחבת של מוסדות הלימוד.  

"העמדה שלנו לגבי פתיחת החינוך היא להיצמד ליישובים הירוקים והצהובים, אם הממשלה רוצה לפתוח יותר מכך ניתן לה כלים", אמר לוטן. "אנחנו רוצים לצמצם את מספר השכבות שנפתחות - ככל הנראה רק השכבות הנמוכות. י"א-י"ב זה נושא אחר וממוקד, נדון בו". יש לציין כי מערכת החינוך עדיין לא מוכנה לפתיחה, ובכפוף להחלטת הממשלה שצפויה להתקבל מחר, הכיתות ייפתחו כנראה רק בהמשך השבוע, ביום שני או שלישי. 

על אף מספר המאומתים הגבוה והתחושה כי לאורך השבועות האחרונים לא הייתה הקפדה על הנחיות הסגר, מבהיר לוטן כי "לולא הסגר היינו עם הרבה יותר חולים והמצב היה חמור בהרבה".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי התארח הערב ב"פגוש את העיתונות" והתייחס גם הוא לנושא. "כבר הערב יהיו דיונים גם ברמת השרים, כדי להחליט איך ייפתחו הלימודים", אמר לרינה מצליח. "אנחנו מדברים על מחלה אחרת, המוטציה הבריטית. לא בכדי סגר של יותר מחודש בלם אולי את התחלואה, אבל לא הוריד אותה למימדים שציפינו. משכך אנחנו מנסים כרגע לפתוח את הסגר בצורה הכי לא מסוכנת שאפשר כדי לחסן ולחסן". 

זינוק במספר הערים הכתומות והאדומות 

נתוני הרמזור עודכנו אתמול ומצביעים על מגמה בעייתית של התפשטות הקורונה בארץ: 24.3% מהאוכלוסייה בישראל מתגוררת ביישובים המוגדר אדום ו-55% בעיר או יישוב המוגדר כתום. מנגד, 11.6% גרים ביישובים צהובים ו-9% בלבד בירוקים, כלומר כ-21% בלבד. לשם השוואה, רק יומיים לפני כן שיעור התושבים שגרים באזורים עם תחלואה נמוכה יחסית היה 31%.

המשמעות היא שגם אם המלצת משרד הבריאות תתקבל - רובם המוחלט של תלמידי ישראל יישארו גם בשבוע הבא בבתים. כך למשל, היישובים שהפכו ביממה האחרונה מצהובים לכתומים - ובהם כנראה לא יתקיימו לימודים - הם כפר סבא, יקנעם עילית, כפר יאסיף, אבו סנאן, נהריה, קדימה-צורן ושפרעם. שר הבריאות מצדו ביקש לפתוח את מערכות החינוך עם קפסולות קטנות של 10-6 תלמידים, אך שר החינוך הסביר שהמהלך לא אפשרי בגלל המחסור בזמן. על כן, מסתמן כי החינוך לגיל הרך ייפתח בראשון ורק לאחר מכן ייצטרפו שכבות נוספות.‏

28 נפטרו אתמול, מחר יחלו הקלות בהנחיות

משרד הבריאות פרסם הערב את נתוני התחלואה העדכניים: אתמול אובחנו 6,271 נדבקים חדשים בקורונה, 1,700 אובחנו מאז חצות. שיעור הבדיקות החיוביות עמד אתמול על 7.8%, מתוך 82,545 הבדיקות שנערכו. 1,124 חולים מאושפזים במצב קשה, 332 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז תחילת המגפה בארץ מתו 5,057 בני אדם, 28 נפטרו אתמול. 

3,416,613 ישראלים כבר חוסנו במנת החיסון הראשונה, 11,283 התווספו מאז חצות, ו-2,006,963 כבר קיבלו את מנת החיסון השנייה, כשיותר מ-13 אלף חוסנו מחצות.

ובעוד התחלואה מוסיפה להיות גבוהה, מחר ב-07:00 בבוקר יוסרו חלק מהגבלות הסגר. הגבלת המרחק ממקום המגורים תבוטל וכך גם ואיסור השהייה בביתו של אדם אחר. מקומות עבודה ללא קהל ושירותי "אחד על אחד" ייפתחו. צימרים יורשו לקבל לאירוח משפחות גרעניות, מסעדות ייפתחו לשירותי טייקאווי ושמורות הטבע והגנים הלאומיים ייפתחו גם הם.

 

 

בתום דרמה לילית שהתרחשה ביום חמישי האחרון, השרים החליטו כי הסגר יוארך עד ליום ראשון בבוקר. נתניהו וגנץ התכתשו ביניהם ובעקבות התלהטות חוזרת של הרוחות בין הצדדים הישיבה אף הופסקה מספר פעמים. החלטה סופית לגבי השאלה האם הסגר יוארך פעם נוספת עדיין לא התקבלה והשרים צפויים להתכנס פעם נוספת במהלך סוף השבוע כדי לדון בהחלטה.

במקביל, נראה שהתפשטות הנגיף בישראל לא עוצרת, ומשרד הבריאות עדכן אתמול כי אובחנו 7,168 בני אדם כחולי קורונה. אחוז החיוביים עמד בעת העדכון על 8.8%, אחוז נמוך יותר מהימים האחרונים אולם גבוה עדיין ביחס למצב שהממשלה רצתה להגיע אליו בתום הסגר. בתוך כך, מספר החולים הפעילים עמד על 84,000 בני אדם, מתוכם 1,094 במצב קשה. מספר המתים בישראל חצה את רף ה-5,000 ועומד כעת על 5,020.