בחודש אפריל בשנה שעברה, כלי התקשורת בכל העולם החלו לדווח על תסמונות מסתורית שתוקפת ילדים שהחלימו מקורונה והמאפיינים שלה דומים למחלה נדירה שנקראת קוואסקי. בהמשך, אותרו מקרים כאלה גם אצל מבוגרים - אנשים שסבלו מחום, כאבי בטן, פגיעה בכלי דם ובמערכת העיכול והכי מסוכן - פגיעה בשריר הלב. הערב אנחנו מפרסמים לראשונה, שבמשרד הבריאות איבחנו לאחרונה 10 מקרים של אנשים שפיתחו את התסמונת הזאת בסמיכות לקבלת החיסון נגד קורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

מדובר בתסמונת מאוד נדירה: עד כה דווח בכל העולם על כמה מאות מקרים, מתוכם כמה עשרות מקרי מוות. בישראל מדובר בכ-50 מקרים, מחציתם ילדים, ועד כה היה מקרה מוות אחד בלבד של חולה שלא זיהו אצלו בזמן את התסמונת.

במשרד הבריאות איבחנו 10 מקרים כאלו לאחרונה בישראל, בסמוך לקבלת החיסון. למרות שלא נמצא עד כה קשר בין החיסונים לתסמונות, הוחלט להקים ועדה לבחינת הנושא הזה של מקרי התחלואה לאחר החיסונים. בראשה של הוועדה יעמוד פרופ' דרור מבורך מהדסה עין כרם, מבכירי הרופאים בארץ שמטפלים בחולי קורונה במצב קשה. עוד הוחלט גם לפנות למנהלי כל בתי החולים כדי: 

  1. לעורר את מודעות הרופאים לתסמונת הנדירה כי זיהוי נכון ומהיר הוא המפתח בהצלת חייהם.
  2. לדווח למשרד הבריאות על מקרים שבהם התחלואה הופיעה לאחר קבלת חיסון.
פרופ' דרור מבורך (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
פרופ' דרור מבורך | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

ועדיין, חשוב לזכור: זאת תסמונת מאוד נדירה, כך או אחרת - ההמלצה החד-משמעית היא להתחסן. גם אם יש קשר - היו מעט מאוד מקרים כאלה והחולים לא נמצאים בסכנת חיים - בניגוד למי שלא מתחסן ונדבק בווירוס.