"מזון העל של מזונות העל": כבר שנתיים שלחנה ומוטי סנדר מ"יערות המורינגה" יש טקס יומי קבוע – הם פותחים את היום שלהם בשתיית כוס תה מיוחד מעלי עץ המורינגה שגדלים אצלם במשק. "התה הירוק הזה מכיל פי 200 חומרים מועילים מכל תה ירוק אחר שנמצא ברשתות", משתף סנדר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לדבריהם ולגבי מומחי דעת רבים, לא מדובר בחליטה רגילה. הצמח שממנו עשויה החליטה נקרא כאמור מורינגה מכונפנת – צמח שאמנם אולי לא הכרתם, אך הוא נחשב מזה שנים לבעל סגולות מרפא בקרב יוצאי הודו. שורת מחקרים שבוצעו בעולם, הוכיחו כי צמח המורינגה הוא אנטי דלקתי, יעיל לחולי סוכרת ולטיפול במיגרנות, ואפילו יכול לשמש כתחליף חלבון.

משקל (צילום: Monthira, shutterstock)
צילום: Monthira, shutterstock

"כשאני נתקלתי בצמח הזה הייתי בהלם", סיפר ד"ר יפתח ואקנין קינן, חוקר במכון הוולקני. "התחלתי להסתכל על פרסומים מ-15 השנים האחרונות ולקרוא על הערכים התזונתיים והבריאותיים שלו. לאחר מכן התחלתי להבין מדוע היום, לפי המדע, הצמח הזה נחשב כצמח היבשתי המזין ביותר בעולם".

סנדר נטע במשק כ-18 דונם של עצי מורינגה, שעליהם מפיקים אבקה ושמן לשימושים השונים. לטענת סנדר, הסיבה שרבים לא מכירים את הצמח היא היעדר יחסי ציבור. "תסתכל למשל מה קורה עם הקאנביס", השווה סנדר. "כל האלופים, רבי אלופים יצרו לובי ענק וכל אחד נכנס לעסק. אנחנו מאמינים שיום יבוא ונראה שהמורינגה מעל לכל הדברים האלה".

"שינה לי את החיים"

ד"ר דוד מייקין הוא מחלוצי המורינגה בישראל. בתחילת שנות ה-2000 הוא נסע למזרח הרחוק, למד את קסמיו, וקרא וחקר במשך שנים. למרות שהשקיע רבות מכספו באקלום הצמח בישראל הוא חילק זרעים ושתילים לכל מי שהתעניין במטרה להפיץ את הבשורה. הוא ייסד את החברה להפצת מורינגה ומשפחתו ממשיכה לגדל את העצים במושב כפר חיים בעמק חפר ולייצר מוצרים טבעיים מהמורינגה.
 
מאיה בן דוד החליטה להמשיך את מורשתו של המעסיק שלה. "אפשר לראות את התוצאות של המורינגה בבדיקות דם", הדגישה. "אנשים שסובלים מכאבים מנסים את הצמח ומספרים כמה עזר להם – זה מדהים. לא פעם שמעתי "ואו, מאיה שינית לי את החיים", אבל האמת היא שזו לא אני, אלא הצמח.
 
המורינגה באמת יכולה לשנות חיים ומטורף בעיניי שלא כולם יודעים שהעץ הזה קיים. סגולות הצמח נשמעות כמעט טובות מכדי שיהיו אמיתיות, אך נדגיש כי החוקרים עומדים מאחורי הממצאים ומאתרים בכל פעם שימושים מפתיעים למורינגה. "אם אתה תגלה שמורינגה מונעת השמנה, לא תיקח?", שאל וקינן והדגיש כי הצמח אכן מסייע לשמירה על המשקל. "מבחינת הערכים התזונתיים זה כמעט מזון מלא. על פניו העלים האלה לא נראים כל כך מועילים, אך למעשה הם מכילים את כל חומצות האמינו והשומן החיוניות". קינן הדגיש כי הצמח מכיל מספר ויטמינים שונים וטען כי "אם יש עוד סופר פוד מעל לכל מזונות העל – זו המורינגה".