ביום חמישי בחצות אמור לפוג תוקפו של הסגר, אלא שבצל נתוני התחלואה הגבוהים הממשלה צפויה להתכנס ביום רביעי ולדון באפשרות להאריך את הסגר. במשרד הבריאות, על בכיריו השונים, דוחפים לכך - אך ייתכן שהאופוזיציה של כחול לבן והחרדים תביא לסיומו ביום חמישי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שרים בקבינט הקורונה טוענים שקיום הדיון יממה בלבד לפני מועד סיום הסגר אינו מקרי ונועד לצמצם את האופציה שהתנגדות השרים תוביל להקלה בהגבלות. בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו דוחים את הטענות ואומרים: "אנחנו רוצים לקבל את ההחלטות על בסיס עובדתי ועל בסיס מסד הנתונים הכי מדויק ועדכני שיש".

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90 )
החרדים יסכימו להארכת הסגר? נתניהו ודרעי | צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90

במשרד הבריאות יאמרו לשרים שמקדם ההדבקה ירד מתחת ל-1, כלומר המגפה תיבלם, רק אם הסגר יוארך בשבוע נוסף ונתקרב לסוף החודש. עוד הם יאמרו כי קצב החיסונים המרשים ייתן את אותותיו על החולים הקשים רק אם הסגר יוארך בשבוע נוסף. עם זאת, גם גורמי המקצוע מבינים שיהיה קשה לקבל את הסכמת המפלגות החרדיות להארכת הסגר שמשמעותה סגירה נוספת של מוסדות החינוך החרדיים.

במקביל, השרים ידונו בתוכנית היציאה מהסגר על פי מספר מתחסנים שפורסמה לראשונה בחדשות 12. לפי תוכנית זו, שלב היציאה הראשון מהסגר יחול בסוף החודש, עם ההגעה ליעד של שני מיליון מחוסנים אחרי המנה השנייה. במצב כזה, מרבית האוכלוסייה בסיכון, שגם תורמת לעקומת החולים במצב קשה, תהיה מחוסנת - מה שיאפשר חזרה חלקית של מערכת החינוך ופתיחת המסחר.

הסוף לפרצה בנתב"ג?

במטה לביטחון לאומי ובמגן ישראל צפויים להציע השבוע לממשלה להתנות עלייה למטוס לישראל בהצגת תוצאות בדיקת קורונה שלילית שנערכה עד 72 שעות לפני העלייה למטוס - כך פורסם הערב לראשונה בחדשות סוף השבוע. מדובר בשכבת הגנה נוספת לבדיקה שמתקיימת עם הנחיתה בנתב"ג ובצעד שננקט כבר בכמה מדינות, בין היתר כדי לבלום את כניסתן של המוטציות השונות.

בדיקת קורונה בנתב"ג (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
הסוף לפרצה בנתב"ג? אילוסטרציה | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

גורמים משפטיים מעריכים שהמהלך טומן בחובו בעיות משפטיות לא מועטות - בראשן השאלה אם ניתן בכלל לחייב אזרח ישראלי שרוצה לחזור ארצה להיבדק. ראש הממשלה נתניהו מבקש לקדם את המהלך ושרת התחבורה מירי רגב תומכת בו, גם אם יידרש תיקון חקיקה.

מוקדם יותר עדכן משרד הבריאות כי ביממה האחרונה אובחנו 8,013 נדבקים חדשים ושיעור הבדיקות החיוביות עלה ל-8.6%. מצבם של 1,082 חולים מוגדר קשה, מתוכם 247 מונשמים. 74 בני אדם מתו מקורונה במהלך סוף השבוע. בכך עלה מניין המתים בישראל מפרוץ המגפה ל-3,943 בני אדם. משרד הבריאות עדכן גם את מספרי המתחסנים בישראל: 2,027,835 התחסנו עד כה במנה ראשונה ו-205,579 חוסנו במנה השנייה.

במקביל, משרד הבריאות עדכן כי אובחנו ארבעה מקרים נוספים של המוטציה הדרום אפריקנית של נגיף הקורונה בנוסעים ששבו מאיחוד האמירויות. הארבעה אובחנו בבדיקה הראשונה שעשו בנתב"ג עם הגעתם. עד כה אותרו בישראל 12 מקרים של המוטציה הדרום אפריקנית.