במקביל לפתיחת המשק הבוקר (ראשון) בכפוף להגבלות התו הירוק והתו הסגול, נמשכת מגמת הירידה בתחלואה ובמקדם ההדבקה, כך על פי נתונים שבדק פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן. לשם ההשוואה, בשלב דומה ביציאה מהסגר השני מקדם ההדבקה דווקא עלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרופ' סגל טוען כי הנתונים המעודדים הללו הם תוצאה ישירה של מבצע החיסונים. בגרף שמציג את מספר החולים שבמצב קשה בגילים 55 עד 60 ושפורסם בחדשות סוף השבוע, ניתן לראות ירידה בתחלואה, כפי שחזה בשבוע שעבר. עוד ניתן לראות שמאז שהחלו לחסן במנה השנייה יש ירידה חדה מאוד בתחלואה הקשה, חדה יותר מהירידה של בני 60 ומעלה.

עוד עולה מהנתונים כי אם בוחנים את רמת התחלואה בקרב צעירים בגיל התיכון ובגיל צבא אז ניתן לראות ירידה של 50% במספר המאומתים, זאת לעומת ירידה של פחות מ-30% בקבוצות הגיל הקרובות אליהן - 13-15 ו-22-24. המשמעות היא שהירידה הזו בקרב הצעירים תואמת את נתוני ההתחסנות של משרד הבריאות. מכאן אפשר להסיק שחשוב לחסן את הצעירים גם כדי למנוע אצלם את התחלואה אבל גם כדי למנוע את התפשטות הנגיף.

התחזית של פרופ' סגל לשבוע הקרוב: למרות פתיחת המשק, הציפייה היא שתימשך הירידה במספר המאומתים, ירידה במפר החולים שבמצב קשה ובמיוחד בגילים 54-40. במקביל, תהיה גם האטה בקצב החיסון של בני 50 ומעלה.