בעוד שבוע בדיוק ישראל אמורה לצאת מהסגר השלישי, אבל המספרים ממשיכים להיות גבוהים. מאז תחילת חודש ינואר אלף ישראלים מתו מקורונה ולא נרשמה ירידה משמעותית במספר החולים במצב קשה. לנוכח זאת, במשרד הבריאות שוקלים יציאה מצומצמת מהסגר בשבוע הבא מכיוון שלהארכת הסגר אין היתכנות פוליטית - כך פורסם אמש (ראשון) לראשונה במהדורה המרכזית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שבוע לסוף ההגבלות, מדדי התחלואה גבוהים מאוד ומה שבעיקר מטריד את צמרת משרד הבריאות הוא מספר החולים במצב קשה - יותר מ-1,200. אומנם בימים האחרונים נרשמה התייצבות בנתונים, אך עדיין לא ניתן לראות ירידה משמעותית במספרים - כפי שניתן היה לצפות בעקבות הסגר הממושך ומבצע החיסונים הנרחב.

איך יוצאים מהסגר? (צילום: N12)
איך יוצאים מהסגר? | צילום: N12

אם שבוע לסיום הסגר הראשון היו 144 חולים קשה ושבוע לסיום הסגר השני היו 810 חולים קשה, כעת - שבוע לסוף ההגבלות – יש 1,228 חולים קשה. מכיוון שבמשרד הבריאות מבינים שלא ניתן יהיה להאריך את הסגר, הם צפויים להמליץ על צמצום היציאה מהסגר.

אם עד כה התוכנית הייתה לפתוח את המסחר, את גני הילדים ואת הלימודים בבתי הספר עד כיתות ד' כבר ביום שני הבא, ייתכן שמשרד הבריאות ימליץ להימנע מחלק מהצעדים האלה. בין האפשרויות שנשקלות: פתיחת חנויות הרחוב וגני ילדים בשלב הראשון ובהמשך – ביצוע פתיחה נרחבת יותר בכפוף לירידה במספר החולים קשה.

יוזמה: לפתוח את החינוך לפי רמת החיסון בעיר

בזמן שעדיין לא ברור אם מערכת החינוך תחזור לפעול בשבוע הבא ובאיזה אופן, מרכז השלטון המקומי פנה אתמול לראש הממשלה ושר הבריאות והציג מתווה לחזרה בטוחה ומלאה של מערכת החינוך לאחר הסגר.

"זה הזמן לשנות כיוון - להתחיל להתנהל לפי מספר מחוסנים ולא לפי מספר מאומתים", כתב יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס. "יש לעצור את הקמפיין השקרי שמתנהל על חשבון בריאותם הנפשית של ילדינו והמוטעה מיסודו. חייבים לעשות כל מאמץ כדי להביא את תלמידי התיכון בכל המגזרים על מנת שנוכל להבטיח קיום בטוח של בחינות הבגרות".

לימודים בזמן קורונה (צילום: חן לאופולד, פלאש 90)
"להתחיל להתנהל לפי מספר המחוסנים". לימודים בזמן קורונה | צילום: חן לאופולד, פלאש 90

לקראת הדיונים על מערכת החינוך, גיבש מרכז השלטון המקומי מתווה חזרה שעיקרו התנהלות וקבלת החלטות לפי הצד הירוק של תחלואת הקורונה, קרי מחוסנים, ולא לפי הצד האדום של התחלואה. המתווה מבוסס על נתוני מחוסנים ומחלימים בכל רשות, זאת לצד תיקוף בדיקות מהירות.

המתווה מציע להחזיר ללמידה אורגנית במסגרות החינוך את ילדי הגיל הרך, תלמידי כיתות א'-ד' ותלמידי כיתות י"א-י"ב - כבר החל ממועד סיום הסגר. תלמידי כיתות ה'-י' יוכלו לחזור ללמידה אורגנית על פי מדד המחוסנים בכל יישוב או מוסד או על פי מדד מחוסנים ותחלואה משולב.