מחקר חדש של המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארה"ב מראה שעטיית מסכת בד מעל מסכה כירורגית מגדילה ב-90% את ההגנה מפני הדבקה טיפתית. ד"ר אנתוני פאוצ'י, יועץ הבית הלבן למאבק בקורונה, אמר כשבוע לפני פרסום תוצאות המחקר כי "אין שום דבר רע בכך שאנשים עוטים שתי מסכות". פאוצ'י ציין שגם הוא עושה זאת לעיתים.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הממצאים של המחקר החדש, המסכות האפקטיביות ביותר מבחינת הגנה נגד קורונה הן אלה שצמודות ביותר לפנים ו"מונעות דליפה של אוויר מקצוות המסכה". לכן החוקרים ממליצים להדק את המסכה באמצעות החוטים מסביב לאוזן, כך שהמסכה תהיה קרובה ככל האפשר לפנים.

המחקר השווה את רמת ההדבקה הטיפתית בין שני אנשים בתרחישים הבאים: ללא עטיית מסכה, עם מסכה כירורגית לא טובה, עם מסכה מבד ועם עטייה של שתי מסכות. כאמור, המחקר מצא שכאשר שני אנשים עוטים שתי מסכות (מסכה כירורגית ומסכת בד) מגדילה את ההגנה של שניהם בכ-90%. המחקר לא בדק את היעילות של מסכות רפואיות, כמו N95.

טום קרוז במסכה כפולה (צילום: inside edition)
השחקן טום קרוז עם שתי מסכות | צילום: inside edition

"עטיית מסכה בכל העולם היא האמצעי היעיל ביותר להאטת התפשטות הקורונה, בשילוב עם אמצעי הגנה אחרים, כגון התרחקות גופנית, הימנעות מהקהל וממרחבים פנימיים שלא מאווררים בצורה טובה, לצד היגיינת ידיים טובה", נכתב במחקר.

חשוב לציין כי המחקר לא בדק את כל המקרים האפשריים הנוגעים לעטיית מסכה. בין השאר, לא נבדקה ההשפעה של זקן ושיער פנים העלולים להפריע למסכות, או לילדים שפניהם קטנים יותר. כמו כן, המחקר לא השווה בין עטיית שתי מסכות כירורגיות או שתי מסכות בד. חשוב לציין גם שהחוקרים בדקו רק סוג של מסכות בד, בזמן שישנם סוגים רבים של מסכות בשוק.

ראש מטה "מגן ישראל" אמר לפני כשבועיים כי נשקלת האפשרות להמליץ לציבור לעטות שתי מסכות. לדבריו, "העולם מתחיל לחשוב על דרכים יותר יצירתיות או חדשניות להתמודד עם המוטציה, והנושא של המיגון הוא אחד מהם. ברגע שתהיה המלצה סדורה היא תצא בצורה מסודרת מהמשרד".