המשטרה החלה להדק את אכיפת הסגר שנכנס לתוקף אמש בחצות. מאות שוטרים הוצבו ב-25 מחסומים ובסיורים ממונעים על הצירים הראשיים, השר אוחנה ומ"מ המפכ"ל ניצב שבתאי ערכו סיור אווירי במטרה לפקח על אכיפת ההנחיות. הפרות נרשמו בבני ברק ובביתר עילית, מטיילים פונו מהטיילת בתל אביב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המשטרה עדכנה כי החל משעות הבוקר נפרסו מאות שוטרי אגף התנועה ב-25 מחסומים ובסיורים ממונעים על הצירים הראשיים, במטרה לאכוף ולפקח אחר ההנחיות וההגבלות. בין השאר הוצבו מחסומים בכניסה לירושלים ובסמוך למנהרת לה גרדייה בתל אביב. 

אכיפת הסגר השלישי (צילום: איתן אלחדז, TPS)
אכיפת הסגר השלישי | צילום: איתן אלחדז, TPS
אכיפת הסגר השלישי (צילום: איתן אלחדז, TPS)
אכיפת הסגר השלישי | צילום: איתן אלחדז, TPS

בנוסף, קיימו השר לביטחון פנים אמיר אוחנה וממלא מקום המפכ"ל ניצב קובי שבתאי, סיור אווירי במסוק המשטרתי כדי לפקח על פעילות כוחות השיטור והישמעות הציבור לתקנות.

מוסדות חינוך חרדיים שנפתחו בבני ברק למרות הסגר (צילום: ישראל פריי, דמוקרט TV)
מוסדות חינוך חרדיים שנפתחו בבני ברק למרות הסגר | צילום: ישראל פריי, דמוקרט TV

בני ברק – מוסדות חינוך פתחו את שעריהם

למרות הנחיות הסגר המחמירות שנכנסו לתוקף, תיעודים שהגיעו מבני ברק הבוקר (שישי) מראים כי חלק ממוסדות חינוך בעיר פועלים כסדרם. עשרות תלמידים צולמו כשהם עושים את דרכם לתלמודי התורה ולבתי הספר בעיר, למרות שהסגר הכללי נכנס הלילה לתוקפו ושבמסגרתו נסגרה כל מערכת החינוך במדינה.

מוסדות חינוך חרדיים שנפתחו בבני ברק למרות הסגר (צילום: ישראל פריי, דמוקרט TV)
מוסדות חינוך חרדיים שנפתחו בבני ברק למרות הסגר | צילום: ישראל פריי, דמוקרט TV

משטרת בני ברק מכירה את האירועים שתועדו ושוטרים נשלחו לאירועים הידועים, אך הודעה רשמית בנושא - טרם פורסמה. לטענת המשטרה כמה דוחות אף חולקו, אך לא ידעו לומר כמה מוסדות נפתחו ומה היקף ההפרות בעיר. בעיריית בני ברק התייחסו לתיעודים הללו והדגישו שמדובר במוסדות הלימוד של הפלג הירושלמי הקיצוני, שלא מציית להנחיות משרד הבריאות.

אתמול פורסמה הודעה מטעמו של הרב קנייבסקי, מנהיג הזרם הליטאי, שבה נקראו הורים במגזר החרדי "להשגיח על התלמידים שיאלצו להישאר בבית". בשיחה שקיים עם נתניהו נכדו של הרב, אמר כי ההנחיה היא רק "לכמה ימים". על מכתבו של הרב קנייבסקי חתום גם הרב אדלשטיין, ראש ישיבת פוניבז'. במקביל, נתניהו שוחח גם עם ראשי חסידויות וביקש מהם לשתף פעולה עם הסגר. למרות כל זאת, מוסדות חינוך בבני ברק פתחו הבוקר את שעריהם, כאמור.

ממשטרת ישראל נמסר: עם קבלת הדיווח בדבר הפרת התקנות, שוטרים תיעדו את העבירה במקום ופתחו בבדיקה שבסיומה יירשמו דוחות בהתאם.

ביתר עילית – מתפללים תקפו שוטרים

בנוסף, בביתר עילית נאספו הבוקר עשרות מתפללים בבית כנסת בניגוד להנחיות. שוטרים שנקראו לפזר אותם נתקלו בהתנגדות עזה: עם כניסתם של הכוחות החלו המתקהלים לתקוף את השוטרים ויידו אבנים לעברם ולעבר ניידות המשטרה. למקום הוזעקו כוחות נוספים שבסופו של דבר הצליחו לפזר את ההמון. אדם אחד נעצר בחשד לתקיפת שוטרים.

מסיבה שנערכה בסגר בצפון ירושלים בניגוד להנחיות (צילום: דוברות המשטרה)
מסיבה שנערכה בזמן הסגר בצפון ירושלים בניגוד להנחיות | צילום: דוברות המשטרה

שתי חתונות, אולם אירועים ומסיבת טבע

שתי חתונות פוזרו אמש, אחת בביתר עילית והשנייה בטייבה. דוחות נרשמו לנוכחים ולמארגנים. בנוסף, המשטרה איתרה הלילה באזור יער מיר שבצפון ירושלים מסיבת טבע בהשתתפות עשרות בני אדם. כוחות משטרה ושיטור עירוני שהגיעו למקום איתרו במעבה היער גם ציוד הגברה. עם הגעת הכוחות למקום, חלק מההנוכחים ניסו להימלט מהמקום ובסיכום האירוע נרשמו עשרות דוחות בגין אי עטיית מסיכה והפרת סגר. בנוסף, אחד המשתתפים ניסה להימלט על אופנוע - ולאחר שנעצר התברר כי הוא לא הוציא רישיון נהיגה מימיו. הוא עוכב לחקירה בתחנת המשטרה.

כיכר דיזינגוף (צילום: דור מאיר מועלם)
כיכר דיזנגוף ביום הראשון לסגר המהודק | צילום: דור מאיר מועלם

בהמשך להפרות ההמוניות, כוחות משטרה פשטו על אולם אירועים בדרום ירושלים שבו נכחו עשרות אנשים בניגוד לתקנות. עשרות קנסות נרשמו למשתתפים בגין הפרת הנחיות, ונותני השירותים, אחראי המקום והתקליטן נקנסו ב-5,000 שקלים כל אחד. על פי החשד, בעל המקום נס מזירת האירוע בעת הגעת השוטרים. הוא אותר במהלך הלילה בביתו ועוכב לחקירה.

במהלך האירוע הותקף שוטר ו-3 חשודים שסירבו להזדהות והפריעו לשוטרים עוכבו לתחנת המשטרה, ביניהם החשוד בתקיפה.

הרצליה – חדר כושר פעל בניגוד להנחיות

המשטרה איתרה הבוקר חדר כושר הפועל בניגוד להנחיות ברחוב המדע בהרצליה. במקום נמצאו 7 מתאמנים, שנקנסו כל אחד ב-500 שקלים. בעל המקום עצמו נקנס ב-5,000 שקלים. מהמשטרה נמסר בתגובה: "כל אדם נושא באחריות ונדרש למלא אחר הנחיות משרד הבריאות, שהרי התנהגות הפרט משפיעה על בטחון כלל הציבור ובריאותו".

 

מחסום משטרתי סמוך למנהרת לה גרדייה, תל אביב (צילום: איתן אלחדז, TPS)
מחסום משטרתי סמוך למנהרת לה גרדייה, תל אביב, הסגר השלישי | צילום: איתן אלחדז, TPS

כזכור, החל מהלילה נכנסו לתוקפן ההגבלות המעודכנות של התנועה, ההתקהלות והמסחר, שהוטלו ע"י הדרג המדיני. במסגרת המבצע, שכונה "אחריות מנצחת", נפרסו אלפי שוטרים במגוון משימות במרחב העירוני והבינעירוני לפיקוח ואכיפה ברחבי הארץ.