המאבק בנגיף הקורונה בחברה הערבית: עיריית טייבה הודיעה היום (שבת) כי תציב עמדות בדיקות קורונה מהירות באמצעות מכשירי סופיה במטרה להוריד את רמת התחלואה ולשנות את דירוג העיר מאדום לירוק. הצעד מגיע על רקע העלייה במקדם ההדבקה בחברה הערבית – שכבר חצה את רף ה-1, בעוד שמקדם ההדבקה במגזר הכללי עומד על 0.79 ובחברה החרדית כבר צנח ל-0.68.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התחנה שתוקם בעיר תהיה דומה במתכונתה לאלו שקמו באיים הירוקים באילת ובים המלח, ויותקנו בה מספר מכשירי סופיה ניידים ומתקדמים הפועלים באישור ה-FDA והמעבדה לנגיפים במשרד הבריאות. המכשירים צפויים לספק תוצאות מיידיות, בזמן אמת, בתוך 15 דקות בלבד. כמו כן, כל מכשיר מסוגל יהיה לבצע כ–100 בדיקות בשעה כך שהתחנה כולה תוכל לאפשר לכ–7,000 תושבי טייבה להיבדק ביממה אחת ולקבל תשובה במעמד הבדיקה, ללא תלות במעבדה, במטרה לקטוע את שרשראות ההדבקה.

בדיקות קורונה מהירות בטייבה
בדיקות קורונה מהירות בטייבה

ההקמה תתבצע ביוזמת מפקדת אלון של פיקוד העורף בשיתוף עם עיריית טייבה ובסיוע משרד הביטחון, באמצעות טכנולוגיית ה"סופיה" שמשרד הבריאות כבר רכש – כך נודע ל-N12. המודל שיתחיל בטייבה, צפוי להיות מועתק לערים אדומות נוספות, לצד המשך מבצע החיסונים בהן.

בדיקת ה"סופיה" היא הבדיקה המהירה הראשונה בעולם והוותיקה בישראל, ועלותה היא כשליש מעלות בדיקת מעבדה סטנדרטית. על פי תוצאות התיקוף של משרד הבריאות, הדיוק של סופיה עומד על 84% על כל הנבדקים, 95% על בעלי תסמינים, ו-72% לחולים ללא תסמינים. הבדיקה מזהה את נגיף הקורונה וגם את המוטציה הבריטית, הווריאנט מברזיל, מדרום אפריקה ומלוס אנג'לס.

בדיקות קורונה מהירות בטייבה
בדיקות קורונה מהירות בטייבהעוד נודע כי הטכנולוגיה החדשנית בטייבה תותקן על בסיס המלאי הזמין של כ–300 המכשירים של סופיה שמשרד הבריאות רכש מתאגיד קווידל (Quidel) האמריקאי שכבר הגיעו לישראל עוד בעיצומו של משבר הקורונה והרבה לפני הגעת החיסונים. כיום עיקר השימוש במכשירים המתקדמים, נעשה בבתי אבות, דיור מוגן, במשטרה, בשירות בתי הסוהר, בחדרי מיון ובקופות החולים. במקומות אלו כבר בוצעו מאות אלפי בדיקות מהירות.

בדיקות קורונה מהירות בטייבה
בדיקות קורונה מהירות בטייבה