שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום (חמישי) כי פתיחת מקומות הפנאי תחת התו הירוק היא זמנית, וכי בהמשך זה עשוי להשתנות, לצד פתיחת מקומות שממילא ייפתחו לכלל האוכלוסייה. במסיבת עיתונאים במשל"ט קורונה, שדנה בתו הירוק ובאופן שבו זה ייצא אל הפועל, הוסיף אדלשטיין כי בישראל לא תהיה חובת חיסון וגם לא יוטלו סנקציות, כלומר עונש (בניגוד לתמריצים שמעודדים להתחסן), על סרבני החיסון. אבל במקביל, דנים על ענישה למי שיזייף דרכונים ירוקים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אדלשטיין הודה כי בשבועיים הקרובים "נהיה בהרצה" ו"לא הכול ילך חלק". במשרד מודעים לכך שיהיו תקלות טכניות והם ביקשו ממי שלא לחוץ ללכת לחדרי הכושר או להצגות להמתין עם הורדת האפליקציה של התו הירוק עד שהכול יסתדר. 

משרד הבריאות, התו הירוק, שר הבריאות יולי אדלשטיין (צילום: לע"מ)
צילום: לע"מ
משרד הבריאות, התו הירוק, חזי לוי (צילום: לע"מ)
מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי | צילום: לע"מ

שר הבריאות הבהיר כי יש שורה של סעיפים המאפשרים גם תקופת מאסר למי שמזייף את הדרכון הירוק, וציין כי מדובר בעבירה חמורה. "אנחנו לא עיוורים ויודעים שיש אפשרויות לזיוף תעודת מתחסן, אבל מי שידפיס לעצמו תעודה מזויפת בסופו של דבר ייתפס ויהיה גם כלא. מי שיזייף תעודה כדי להיכנס לחדר כושר - עלול לסיים את הבילוי בכלא". 

משרד הבריאות, התו הירוק,  (צילום: לע"מ)
צילום: לע"מ

עוד אמר השר, כי לצד מקומות הבילוי והפנאי, בקרוב יהיו גם מקומות עבודה שבהם אנשים שעובדים עם קהל יצטרכו להתחסן או לבצע בדיקות כל 48 שעות.

משרד הבריאות, התו הירוק,  (צילום: לע"מ)
צילום: לע"מ

אדלשטיין נשאל אם ישראל עלולה להגיע לעוד סגר, רביעי במספר, והוא השיב שהתשובה לכך נמצאת בידיים של הציבור. "אם שומרים על ריחוק חברתי ונמנעים מהתקהלויות במחתרת - אין סיבה שיהיה סגר רביעי, ונוכל להגיע גם לממדים שיהיה מצחיק לדבר על סגר רביעי". 

באשר למערכת החינוך שסגורה עדיין עבור תלמידי כיתות ז'-י', הסביר אדלשטיין כי ההחלטה שהתקבלה הייתה לפתוח חלקית גם במסחר וגם בחינוך, ומאחר שאי אפשר לפתוח הכל בבת אחת - יהיו סדרי עדיפויות. 

בהמשך, הסבירה גם ד"ר שרון אלרעי פרייס, מדוע לא מאפשרים כניסה למקומות על בסיס בדיקות: "משרד הבריאות מקדם את האפשרות שאנשים יוכלו להיכנס גם על בסיס בדיקות. אבל עכשיו, אנחנו במצב של כ-5,000 מאומתים ביום, ולא יכולים להרשות לעצמנו לייעד אלפי בדיקות כדי לאפשר לאנשים כניסה למקומות. לכן, בתקופה הזמנית הקרובה, נצטרך להכניס את התו הירוק רק למחוסנים ומחלימים. ילדים יוכלו להיכנס כרגע למלונות אבל לשאר הדברים - לא".