ישראל תיכנס הערב (שבת) לשלב הבא של מבצע החיסונים, עם תחילת מתן המנה השנייה של החיסון לאלו שכבר חוסנו. סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש התייחס להתקדמות שנרשמה בשבועות האחרונים, אך גם הביע חשש מהתפשטות המוטציה הדרום אפריקאית בישראל והציג את תעודת "הדרכון הירוק" שמחולקת לצוות הרפואי בשיבא המחוסן. במקביל, ראש הממשלה נתניהו, שהיה הראשון בישראל להתחסן לפני 21 ימים בדיוק, קיבל הערב את מנת החיסון השנייה ואמר כי הדרכון הירוק יעזור בפתיחת המשק: "הפאבים וחדרי הכושר ייפתחו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני אמנם מיומן אבל מתרגש" הודה נתניהו בכנות. "אני בטוח שכל אזרחי ישראל שעומדים לקבל את מנת החיסון השנייה מתרגשים כמוני". נתניהו סיפר כי בשיחה ה-17 שקיים עם מנכ"ל פייזר, אלברט בורלה, סיכמנו השניים על משלוחי חיסונים נוסף שיגיע לישראל ויאפשר לחסן את כל אזרחי ישראל מעל גיל 16 תוך חודשיים או שלושה לכל היותר.

"המשלוח הענק הראשון מתוכנן להגיע מחר", אמר נתניהו והדגיש: "באמצעות מבצע "חוזרים לחיים" נוכל לפתוח את הכלכלה שלנו במהרה - הפאבים, המסעדות, מכוני הכושר, בתי הספר, בתי הכנסת, התיאטרון. נעשה זאת באמצעות דרכון ירוק - נפרט על כך בהמשך".

נתניהו (צילום: החדשות 12, החדשות12)
צילום: החדשות 12, החדשות12

בדבריו הבהיר ראש הממשלה: "כדי שהדבר יקרה, אני צריך מכם אזרחי ישראל שני דברים: שתתנו כתף לחיסון וכתף לסגר נגד המוטציות. אנחנו עושים את זה יחד. נכנסו יחד לקורונה ונצא ממנה ראשונים בעולם וחזקים מאי פעם".

גם סגן שר הבריאות קיש התייחס למבצע החיסונים ואמר: "מדובר בהישג היסטורי ועולמי של מדינת ישראל. מניח שכל מי שירצה להתחסן במהלך החודשיים הקרובים יוכל לעשות זאת, יש מספיק מנות לכולם". קיש גם הציג את הדרכון הירוק, שאותו יקבל כל מתחסן לאחר המנה השנייה  - אשר יקנה לו שורה של הטבות והקלות. "הדרכון הזה יהיה תקף לא רק בישראל אלא גם מחוצה לה, וכאן זה יאפשר פתיחה משמעותית של המשק והכלכלה".

סגן השר גם התייחס לחשש הכבד מהמוטציה הדרום אפריקאית, שהיום התברר מהודעת משרד הבריאות שכבר התגלו בישראל 4 מקרים מאובחנים של אותו וריאנט. "עשינו ריצוף בשביל לראות את המוטציות הדרום אפריקנית והבריטית. 3 מתוך 4 המקרים שהתגלו שייכים למשפחה אחת. אנחנו מנסים לעצור את ההתפשטות".

חיסון לקורונה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
"מבצע החיסונים - הישג היסטורי ועולמי של ישראל" | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השאלה הגדולה שעומדת על הפרק כרגע – האם החיסונים יעילים עבור אותן מוטציות? קיש הבהיר שהנושא עדיין לא ברור באופן חד משמעי: "פייזר עשתה בדיקת מעבדה עם הנדוס גנטי שמחקה כביכול את הווירוס, והגיעה לתשובה שהחיסון יעיל. עם זאת, בדרום אפריקה נערכה בדיקה מצומצמת שמעלה חשש שהחיסון לא עובד בצורה מלאה; התשובה היא – שאנחנו עדיין לא יודעים".

לקראת פתיחת המשק  (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
"הדרכון הירוק - יאפשר פתיחה משמעותית של המשק" | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

משרד הבריאות פרסם הערב את נתוני התחלואה המעודכנים. ביממה האחרונה אובחנו 7,808 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 6.5% - עלייה ביחס ליומיים הקודמים. אתמול נערכו 121,757 בדיקות קורונה ברחבי הארץ. לפי שעה ישנם 964 חולים במצב קשה, מתוכם 236 מונשמים. מאז פרוץ המגפה מתו 3,633 חולי קורונה בישראל.