הממשלה החליטה - הסגר יימשך בסוף השבוע: בתום דרמה לילית בישיבת הממשלה ולאחר שתי הצבעות, השרים החליטו הלילה (שישי) כי הסגר השלישי יוארך עד ליום ראשון בשעה 7:00 בבוקר. לפי מתווה משרד הבריאות, ביום ראשון תוסר מגבלת האלף מטרים ויבוטל איסור השהייה בבתים של אחרים. כמו כן, יותרו טיפולים במתכונת "אחד על אחד", ייפתחו הצימרים למשפחות גרעיניות, תחודש רכישת מזון בטייק אווי ומקומות עבודה ללא קבלת קהל יורשו להיפתח. מוסדות החינוך לגיל הרך לא ייפתחו ביום ראשון ופתיחתם תסוכם בין משרדי החינוך והבריאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההקלות שייכנסו לתוקף ביום ראשון ב-07:00 בבוקר:

  1. תבוטל מגבלת המרחק של 1,000 מטר מהבית ויבוטל איסור השהייה בביתו של אדם אחר.
  2. ייפתחו מקומות עבודה ללא קבלת קהל.
  3. יאושר מתן שירותים של "אחד על אחד".
  4. יותר איסוף עצמי (טייק אוויי) מחנויות וממסעדות.
  5. ייפתחו צימרים לאירוח משפחות גרעיניות.
  6. ייפתחו שמורות הטבע והגנים הלאומיים באוויר הפתוח.
  7. פתיחת מערכת החינוך לגיל הרך תסוכם בין משרדי החינוך והבריאות.

שעות ספורות לפני פקיעת תוקפו של הסגר, הממשלה התכנסה על מנת לדון בהארכתו ובהקלה במגבלות. לאחר דיון ממושך שהגיע לטונים צורמים, השרים הצביעו על הארכת הסגר עד יום ראשון בחצות. כל השרים למעט אלה של כחול לבן תמכו - וההצבעה אושרה תחילה, אך בהמשך נדחתה משום שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט גרס שהארכת הסגר ללא אישור מפלגתו של גנץ מהווה הפרה משפטית של ההסכמים הקואליציוניים המעוגנים בחקיקה.

סגר, הגבלות, קורונה, הקורונה בישראל (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
הסגר יימשך בסוף השבוע. אילוסטרציה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

דרמה גדולה במיוחד נרשמה החל מחצות, לאחר שההצעה להאריך את הסגר עד ליום ראשון בחצות הובאה לאישור הממשלה. ההצבעה הראשונה עברה ברוב קולות כאמור, אך ללא תמיכתם של שרי כחול לבן שהתנגדו להצעה. בעקבות כך, החל ויכוח משפטי סביב עקרון הפריטטיות של הממשלה, שמחייבת את הסכמת שני הגושים.

בשלב זה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התערב, ופסל את ההצבעה. זאת, מפני שחוק יסוד הממשלה קובע שההצבעה היא גושית, ומתוך כך מחייבת גם את הסכמת כחול לבן. ראש הממשלה תקף את מנדלבליט ואת גנץ במילים חריפות: "האחריות תהיה עליכם. אינני מקבל את העמדה של היועץ, אבל אני מוכן לעשות מאמץ נוסף להגיע להסכמה".

חוזרים לבית הספר בצל הקורונה (צילום: חן לאופולד, פלאש 90)
אין הכרעה על פתיחת החינוך. אילוסטרציה | צילום: חן לאופולד, פלאש 90

נתניהו הוסיף לתקוף את שר הביטחון, בני גנץ: "בכל פעם שרצינו לעצור את התחלואה בזמן - אתם התנגדתם. אנחנו מבינים שאתם לוקחים קו לעומתי, אנחנו מבינים מה האסטרטגיה שלכם. כל פעם שרצינו לעצור את התחלואה בזמן - אתם התנגדתם. שמעתם את שרון (אלרעי-פרייס) מדברת מדם על ליבה כדי להציל חיים ואתם מתנגדים".

בעקבות התלהטות הרוחות הממשלה יצאה להפסקה בדיונים, זאת אחרי שנרשמו עימותים קשים בין השרים. מצד אחד עמדו השרים גנץ וכ"ץ שמנסים לדחוף לחידוש פעילות המסחר כבר מתחילת השבוע הבא, כשמנגד התייצב שר הבריאות אדלשטיין -  שלפי שעה מתבצר בעמדתו שלא לאפשר את פתיחת המסחר.

עוד לפני ההפסקה, ראש הממשלה נתניהו צעק על השר גנץ: "הציבור מבין היטב מה המשחק שלכם, אתם דנים הרבה ישראלים לתחלואה קשה, למוות; אתם מביאים לסגר רביעי". בכיר בכחול לבן: "זה תרגיל של ביבי מא׳ ועד ת׳ - הוא כינס ממשלה מיד ומנסה לכפות את הארכת הסגר".