אחרי המוטציה הבריטית שהתפשטה בישראל, משרד הבריאות הודיע היום (שבת) כי 4 מקרים של המוטציה הדרום אפריקנית אותרו לראשונה בישראל. המשרד הצהיר כי מתוך 15 בדיקות שהגיעו לריצוף מהיר, 4 חזרו חיוביות לנגיף הדרום אפריקני במעבדה המרכזית לנגיפים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הגילוי מייצג שתי שרשראות הדבקה – אחת של אדם שחזר מדרום אפריקה ואחת של משפחה שנדבקה מחוזר. האיתור היה בעקבות מבצע יזום שהוביל משרד הבריאות, עם פיקוד העורף, במטרה לאתר מוקדם את המוטציה ולמנוע התפשטות שלה בקהילה. הוריאנטים השונים גורמים להדבקה יותר מהירה אך ככל הנראה, לא גורמים לתחלואה יותר קשה.

העדכון של משרד הבריאות מגיע שבועיים לאחר גילויה של המוטציה הבריטית בישראל. נכון לרגע זה, עשרות מקרים של המוטציה הבריטית התגלו בארץ, כאשר מאות בדיקות עדיין ממתינות לריצוף גנטי. ביום חמישי האחרון עלה החשש במשרד הבריאות כי נוסעים שחזרו מדרום אפריקה ונמצאו חיוביים לנגיף, נושאים את המוטציה. כדי לבדוק את הנושא, הוחלט להשקיע משאבים כספיים בריצוף הגנטי הייעודי למוטציה הזו, דבר שלא נעשה עד היום.

ד"ר אורן קובילר, וירולוג מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב וחבר עמותת מדעת, הסביר כי "בבדיקה מבררים האם בתוך הרצף הזה מזהים את השינויים שמשתייכים לווריאנט הדרום אפריקני. כעת החלו לרצף בישראל כמות גדולה יותר של חולים כדי להבין האם המוטציה הדרום-אפריקנית נמצאת בארץ. זה דורש השקעה כספית ולכן מחודש אוקטובר ועד היום לא נעשו ריצופים רבים. כעת הוחלט להגביר הילוך כדי להבין מה תמונת המצב בארץ".