מבצע החיסונים הוא הצלחה גדולה עד כה אבל נראה שגם באירוע דרמטי כל כך, שיכול להציל פשוטו כמשמעו חיים של אזרחים רבים, יש מי שמנסה וגם מצליח לעשות קצת כסף מהצד. בזמן שהזכאים לחיסון נגד קורונה מחכים לתור שלהם, נוצר שוק שחור של חיסונים לכל המרבה במחיר ומי שמוביל אותו הוא לא אחר מאשר המרכז הרפואי וולפסון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בית החולים וולפסון, שהוא בית חולים ממשלתי, פיתח שיטה לעשות קופה ממבצע החיסונים. בוולפסון מציעים שירות מיוחד לחברות עם מאות עובדים - מבצע חיסונים מרוכז בחברה. התקשרנו בתור מנכ"ל חברה שמתעניין בשירות, וגילינו שבזמן שכל אזרח זכאי לחיסון בחינם, בוולפסון יש תעריף ברור לכל מתחסן.

בהקלטות שפרסמנו הערב (רביעי) במהדורה המרכזית ניתן לשמוע את מנהלת פיתוח עסקי המרכז הרפואי וולפסון מציעה את השירות: "העלות היא, במידה ואנחנו באים לעשות ל200- מתחסנים, זה 255 שקלים, אבל אני מזכירה לך שאני צריכה לבוא פעמיים עם כל הצוות הזה. מנה ראשונה ומנה שנייה. זה כפול 255 שקלים לשתי מנות, לעובד אחד".

בית חולים וולפסון (צילום: Elvenking89/ויקיפדיה)
צילום: Elvenking89/ויקיפדיה

"בשביל להיערך אני צריכה משהו כמו 4 ימים", ענתה המנהלת לשאלת חדשות 12 על משך הזמן שלוקח עד לקבלת השירות. "ברגע שאני יודעת יום אני מזמינה את החיסונים. נגיד אפילו אם תגיד לי עכשיו שביום שלישי רביעי בשבוע הבא, ושזה סגור, אז אני מזמינה את החיסונים". האם גם אלו שלא עומדים בקריטריונים של משרד הבריאות ואינם סובלים ממחלות רקע או שהם מתחת לגיל ארבעים יכולים להתחסן בשירות המיוחד של וולפסון? לשאלה הזאת השיבה המנהלת: "שאלת קיטבג, כן".

בזמן שבמשרד הבריאות ובקופות החולים עדיין לא הגיעו לחסן את כל אלו שאינם יכולים לצאת מביתם, לחברת הייטק אפשר להגיע במיוחד. לשאלה מאיפה מגיעים אותם חיסונים, ענתה המנהלת הבכירה: "זה משהו ייעודי שאני מזמינה אותו. לא סתם בית החולים מזמין 'תביאו לי 500 חיסונים'. אלא אנחנו מזמינים בדיוק את הכמות שצריך. אז אני צריכה לדעת מראש".

מהבדיקה שערכנו עולה  כי וולפסון הוא בית החולים הממשלתי היחיד שמציע שירות כזה, שירות שמפר בצורה גסה את הנחיות משרד הבריאות. בתי החולים מתריעים על מחסור בתקציבים ועל הקושי הכלכלי, אך גביית תשלום על חיסונים שנקנו מכספי משלם המסים,  זו לא הדרך שבו בית חולים ממשלתי צריך להשלים הכנסה.

תגובת המרכז הרפואי וולפסון: "אנחנו מחסנים רק לפי ההתוויות שאישר משרד הבריאות".

תגובת אלביט מערכות: "חברת אלביט מערכות מבהירה כי עובדיה לא חוסנו בחיסונים פרטיים על ידי בית חולים וולפסון או כל גוף פרטי אחר, והחברה תמשיך לנהוג על פי הנחיות משרד הבריאות". 

תגובת משרד הבריאות: "מבדיקה שביצענו מול הנהלת בית החולים, לא חוסנו חברות כמתואר בכתבה. חודדה גם ההנחיה שיש לחסן על פי הנחיות משרד הבריאות בלבד".

מחברת אורבוטק נמסר: "חברת אורבוטק מבהירה כי היא לא רכשה או התקשרה בהסדר כלשהו עם בית חולים וולפסון או עם כל גוף אחר בנוגע לרכישת חיסוני קורונה. עובדי אורבוטק לא חוסנו בחיסונים פרטיים על ידי בית חולים וולפסון או כל גוף פרטי אחר מטעם אורבוטק. אורבוטק נוהגת ותמשיך לנהוג אך ורק בהתאם להנחיות משרד הבריאות".