כמה מדינות באסיה, דרום אמריקה ואפריקה פנו לאחרונה לישראל כדי להשתתף בשלב 3 בניסוי של המכון הביולוגי. אותן מדינות הציעו גם להשתתף בעלויות הפיתוח של החיסון כדי לקנות את הזכות לרכוש בעתיד חיסונים מישראל. כחלק מהחלטה אסטרטגית ובעקבות תוצאות טובות בשלב 2, שבו נמצא כעת הניסוי, בישראל מתכננים להמשיך בפיתוח החיסון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הפנייה של המדינות עלתה בדיון הערכת מצב שהתקיים אתמול בהשתתפות שר הביטחון, אנשי משרד הביטחון ופיקוד העורף. בשלב השלישי והאחרון של הניסוי צפויות להיכלל ב-5 מדינות שבהן ישתתפו 30 אלף נסיינים בסך הכול. נבדקת גם האפשרות להעניק לחלק מהמדינות רישיונות ייצור בשטחן שיחסכו מישראל את עלויות הייצור.

עוד עלה בדיון הערכת המצב שהחיסון של המכון יעיל מול הווריאנטים הדרום אפריקאי והבריטי. לפי שעה, נראה שלב 2 עובר בהצלחה ושהחיסון חסר בעיות בטיחותיות, אם כי השלב עוד לא הסתיים, ויש לחכות עד סופו כדי להסיק מסקנות חד משמעיות.

החיסון של המכון הביולוגי (צילום: משרד הביטחון והמכון למחקר ביולוגי)
עבודות הפיתוח של חיסון המכון הביולוגי | צילום: משרד הביטחון והמכון למחקר ביולוגי

בעקבות ההצלחה בהיבט של בטיחות ויעילות בשלב 2, יש אופטימיות לגבי שלב 3. לכן, יש החלטה אסטרטגית בישראל להמשיך לפתח את החיסון הישראלי, מתוך הבנה שזו יכולת שישראל חייבת שתהיה לה כדי לא להיות תלויה בגורמים זרים. למכון הביולוגי תהיה היכולת לייצר עד 15 מיליון מנות חיסון בשנה עבור תושבי מדינת ישראל.

לפני כשבוע פרסמנו שבגלל שהנסיינים הישראלים בשלב 2 של הניסוי לא קיבלו תו ירוק, חלקם פרשו והיו חסרים עוד 400 נסיינים כדי להשלים אותו. בעקבות כך, משרד הבריאות אישר תו ירוק לנסיינים, מה שהביא הרבה מתנדבים להשתתף ניסוי. בזכות זה, גורמים שמעורים בנושא מעריכים שבעוד כחודשיים שלב 2 יהיה מאחורינו, ונוכל לעבור לשלב 3.