"הפכו אותנו לזירת התגוששות": אחרי כחודשיים, בשבוע הבא המשק יעשה צעד משמעותי לקראת חזרה לשגרה - מלונות, חדרי כושר, הופעות המוניות ומשחקי ספורט יחזרו. אלא שהם יהיו זמינים רק למחוסנים ומחלימים שיחזיקו בתו הירוק. בעלי העסקים לא בטוחים שיוכלו לעמוד בהנחיות או שהפתיחה תחת התו הירוק משתלמת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות דבריו של שר הבריאות אדלשטיין מוקדם יותר, שאמר כי לא יהיו סנקציות על אלו שלא התחסנו, חלק מהעסקים שנכללים במתווה התו הירוק מרגישים שזה מעין קמפיין התחסנות על חשבונם. ארבע רשתות כושר גדולות כבר הודיעו כי לא יפתחו את שעריהן לפחות ביום ראשון. בחדרי הכושר מעריכים כי רק 30% מהלקוחות שלהם כבר התחסנו.

הקלות, המשק חוזר לשגרה, שגרה (צילום: N12)
חדר כושר בתקופת הקורונה | צילום: N12

"למעשה, אנחנו הענף שהפכו אותו לזירת התגוששות של הכוחות שתומכים בחיסון או נגד החיסון וכל זה על גבנו", אמר יובל ליבלינג, מנכ"ל רשת פרופיט. "על מנת שאנחנו נוכל לעמוד בזה בוודאי שדרושה איזושהי תמיכה משמעותית".

גם בבתי המלון לא נראה פתיחה מלאה בראשון הקרוב. "פוטנציאל ההזמנות שלנו הוא רק ל-40% מהישראלים, וזו בעיה מאוד רצינית הדבר הזה", הדגיש ליאור רביב, מנכ"ל רשת ישרוטל". יש לנו 100% הוצאות ופוטנציאל של 40% הכנסות ואין שום סיבה, בעצם, שמי שעשה חיסון ראשון לא יוכל לבוא עם בדיקת קורונה למלון".

הקלות, המשק חוזר לשגרה, שגרה (צילום: N12)
מלון בתקופת הקורונה | צילום: N12

את התו הירוק יקבל מי ששבוע עבר מאז החיסון השני שלו. ילדים יוכלו להיכנס רק לבתי מלון לאחר בדיקות קורונה שליליות, אך לא לחדרי כושר ולא להופעות.

הסטנדאפיסט נדב אבוקסיס אמר כי לדעתו דווקא ראוי שמי שלא התחסן לפחות יישא בתוצאות. "אני חושב שראוי שמי שלא רוצה להתחסן לפחות יישא בתוצאות של הדבר הזה, אבל בטח לא יפגע באלה שכן התחסנו וכן רוצים לחזור לשגרה".

עם זאת הוסיף: "אם מחר חברה לוקחת אותי להופיע, אני מחוסן. אם לצורך העניין החברה תחליט שמי שמגיע להופעה - הם מחוסנים או לא מחוסנים, אני לא אגיד להם 'לא'".

הקלות, המשק חוזר לשגרה, שגרה (צילום: N12)
נדב אבוקסיס | צילום: N12

מהצד השני, חלק מהאומנים התנגדו למתווה. "זכותם של אנשים להחליט בעצמם על הבריאות שלהם. ככה זה בדמוקרטיה. האנשים שלא מתחסנים חושבים אחרת ממני... צריך לשכנע אותו ולא לפעול באלימות", כתב רשף לוי בחשבון הפייסבוק שלו.

במשרד הבריאות כבר מזהירים כי זיופים של תעודת מתחסן המקנה תו ירוק יכולים לעלות בכניסה לכלא, ובקרוב, מי שמחזיק בתו ירוק - מקורי, כמובן, כנראה יוכל גם להיכנס למסעדות, גני אירועים ואטרקציות.