האפקט הדרמטי של החיסונים: מספר המאומתים לקורונה אומנם גבוה למדי וזהו הגל החמור ביותר של המחלה שישראל ידעה מאז שפרצה המגפה, אלא שמבצע החיסונים שהחל לפני כשלושה שבועות נותן את אותותיו - וממחישים זאת הנתונים שמראים שחלה ירידה משמעותית במספר החולים הקשים בישראל בקרב אוכלוסיית הסיכון והמבוגרים מעל גיל 60.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהנתונים שהביא פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן, ניתן להבחין בירידה בשיעור החולים קשה מעל גיל 60 מאז שהחל מבצע החיסונים בסוף החודש שעבר - ועד היום. בתחילת המבצע, שיעור החולים קשה בקרבם עמד על 2.4% - ואילו היום הוא עומד על 1.5%. קצב ההתחסנות בתקופה הזו היה גבוה: יותר משני מיליון ישראלים כבר התחסנו וכ-75% מהאוכלוסייה המבוגרת - מה שהוביל לאותם נתונים דרמטיים. 

בריאיון ל"אולפן שישי", התייחס פרויקטור הקורונה לשעבר, פרופ' רוני גמזו, לנתונים – והביע אופטימיות: "אנחנו בשלבי הסיום של הקורונה, ישראל מסמנת לעולם שזו דרך היציאה. אנחנו רואים שהנתון של 2.5% מכלל המאומתים במצב קשה ירד וזה אומר שלחיסון יש השפעה ברורה".

לדבריו של פרופ' גמזו, "לא רואים בעולם דבר כזה שהציבור מאמין בחיסון והולך להתחסן. לכל בתי האבות במדינת ישראל הגיעו צוותים לחסן ותוך זמן קצר נגיע גם לגילאי 40 ו-50. בשיעור ההתחסנות הזה אני לא מאמין בסגר נוסף". 

מספר החולים המאומתים אומנם הגיע לשיא של יותר מ-9,000 כבר כמה ימים ברציפות, אבל המספר הזה לא עולה: "לא מדובר בעליות גיאומטריות שראינו לפני כן", אומר פרופ' גמזו, "גם במספר החולים הקשים אין זינוק. ברגע שמתחילים להגיע לשיעור חולים קשים של פחות מ-1% אז נסתכל לא רק על כמות המאומתים אלא כמה מאותם חולים מגיעים לבתי החולים. יש באיכילוב 4 מחלקות קורונה ו-90 חולים קשים אבל מרגישים שיש עמידה במקום".

למרות הנתונים: הסגר ככל הנראה יוארך, אך זה תלוי גם ברב קניבסקי 

ייתכן שהנתונים הללו יהיו בלב הדיון של קבינט הקורונה על הארכת הסגר בשבוע נוסף. למרות שהם מעודדים ומשמעותיים, אם לא תחול תפנית מפתיעה נוספת, נראה שהסגר יוארך בשבוע אחד לפחות. בעמדה הזאת תומך ראש הממשלה נתניהו, אך ראש הממשלה החליפי גנץ סבור שכלל לא בטוח שהציבור ימשיך לציית, בדגש על הציבור החרדי. 

  הרב חיים קניבסקי
סגירת מוסדות הלימוד תימשך? הרב קניבסקי

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, כבר העביר מסרים לחצרו של הרב קניבסקי ואמר שאם תהיה התפוררות של הסגר במגזר החרדי ומוסדות הלימוד ייפתחו, הדבר יוביל להתפוגגות הסגר גם במגזר הכללי. השבוע הבא צפוי להיות שבוע דרמטי בו יתקבלו החלטות משמעותיות על המשך הסגר - אך נראה שההחלטות תלויות במידה רבה בהוראתו של הרב.