ברקע הפעימה השנייה של ההקלות שתחל מחר, ובצל הירידה הכללית בתחלואה, ישראל עדיין מדורגת גבוה במדדי התחלואה לעומת יתר מדינות העולם. לפי נתונים מ-The New York Times, ישראל מדורגת במקום ה-8 בממוצע המאומתים ליום לכל 100 אלף איש בשבוע החולף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מי שניצבת בראש הטבלה במדד הזה היא צ'כיה, שבה על כל 100 אלף נפש, 82 נדבקים בממוצע ליום בשבוע החולף. לעומתה על כל 100 אלף איש, בישראל נדבקים בממוצע ביום 41 בני אדם. צרפת למשל, במקום ה-18 בטבלה זו, וארה"ב הרחק במקום ה-33.

עוד עולה מנתוני The New York Times כי בשבועיים האחרונים חלה ירידה במגפה ברחבי העולם. מספר המאומתים ביום ירד בכ-24%, וכך גם מספר המתים מקורונה ביום שירד בכ-25%. עד כה דווח בעולם על יותר מ-110 מיליון בני אדם שנדבקו בנגיף, וכי יותר מ-2.4 מיליון איש ברחבי העולם מתו ממנו.

ביום חמישי האחרון דווח שארגון הבריאות העולמי (WHO) מזהה דעיכה כללית במגפה ברחבי העולם. בארגון עדכנו שמספר הנדבקים העולמי בקורונה צנח ב-16% בשבוע - כלומר, 500 אלף מקרים פחות. עם זאת, הם הזהירו שאזורים רבים, ובהם אירופה והמזרח התיכון, עדיין נמצאים בסכנה מהנגיף שהווריאנטים שלו עודם מתפשטים ברחבי הגלובוס.

בדומה למגמה ברחבי העולם, גם בישראל נרשמת בימים האחרונים ירידה בתחלואה. לראשונה זה ימים רבים, אתמול דווח כי מספר החולים קשה ירד מתחת ל-900 ועומד על 872. גם מקדם ההדבקה ירד משמעותית ועומד כעת על 0.79.

כמעט 50% מהישראלים כבר התחסנו

כאמור, את הירידה במספר הנדבקים, ובעיקר את הירידה בחולים קשה, ניתן לייחס גם למספר המתחסנים הגבוה בישראל ביחס לשאר מדינות העולם. בישראל עד כה התחסנו 4,250,643 מיליון איש במנה ראשונה, ו-2,881,825 מיליון קיבלו כבר את המנה השנייה.

ישראל מובילה בפער גדול על כל מדינות העולם בשיעור המתחסנים לנפש. לדוגמה, בעוד שבישראל כמעט 50% מהאוכלוסייה התחסנה, בבריטניה, אולי המדינה המערבית עם שיעור המתחסנים הגבוה אחרי ישראל, התחסנו עד כה כ-25% מהאוכלוסייה בלבד.

כך ייראה מתווה פתיחת המשק

ברקע הנתונים הללו, מחר הפעימה השנייה של פתיחת המשק צפויה לצאת אל הפועל תחת מתווה התו הירוק שיאפשר למתחסנים ומחלימים להשתתף באירועי תרבות, להתאמן בחדרי כושר ולהיכנס למלונות. נוסף על כך, המסחר ייפתח תחת הגבלות התו הסגול, וגם לא-מתחסנים יוכלו להיכנס לקניונים, מרכזי מסחר פתוחים ושווקים, חנויות רחוב, מוזיאונים וספריות בכפוף לתו סגול מחמיר, וכן בתי תפילה.

קניון בת ים נפתח בניגוד להנחיות (צילום: ביג קניון בת ים)
צילום: ביג קניון בת ים

בגזרת החינוך, ביום חמישי האחרון הוחלט סופית שכיתות ז' עד י' לא ישובו ללימודים מחר. תלמידי כיתות א'-ו' וי"א-י"ב ילמדו בבתי הספר בערים ירוקות, צהובות וכתומות בהירות, כלומר יישובים שבהם ציון הרמזור לא עולה על 7 ושיעור ההתחסנות בקרב בני 50 ויותר עומד על לפחות 50%.

לרשימת היישובים הכתומים שבהם יחזרו ללימודים מחר – לחצו כאן

לרשימת היישובים המעודכנת לפי צבעי הרמזור - לחצו כאן