התחלואה בקורונה שברה שיא מאז תחילת המגפה בישראל, ובבתי החולים עדיין לא מורגשת השפעת החיסונים בצורה דרמטית. בזמן שבמשרד הבריאות מעריכים שבקרוב נראה הקלה במספר החולים במצב קשה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לבחון את הרחבת מבצע החיסונים להיקף של יותר מ-200 אלף מנות ביום. במקביל, במשרד הבריאות מודאגים משיעור ההתחסנות הנמוך במגזר החרדי ומתכוונים לדרוש את הארכת הסגר השלישי המהודק בשבוע נוסף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשרד הבריאות מעריכים שבימים הקרובים אנחנו עשויים לראות ירידה במספר הנדבקים בקורונה ובמספר החולים קשה. עם זאת, כיוון שהמספרים כרגע גבוהים הרבה יותר מאלה שהיו בסגר השני - ההערכה היא שסגר של שבועיים לא יספיק, ולכן במשרד הבריאות יבקשו כנראה להאריך את הסגר לפחות בשבוע אחד.

בתוך כך, בדיון שנערך אתמול עם ראש הממשלה נתניהו ובכירי מערכת הבריאות התחיל להתגבש מתווה יציאה ראשוני מהסגר השלישי. על פי המתווה הזה, מיד עם תום הסגר הנוכחי ייפתחו הגנים, הכיתות הנמוכות וכיתות י"א-י"ב, כמו גם חנויות הרחוב ועסקי ה"אחד על אחד". כשבועיים לאחר תום הסגר, צפויה להתבצע פתיחה רחבה של התרבות, המלונות והספורט - אבל רק למי שיחזיק בדרכון ירוק או לחילופין למי שיציג בדיקת קורונה שלילית בתוקף.

מה שיקבע את קצב פתיחת המשק הם החיסונים והשפעתם, ולכן במהלך הישיבה אצל ראש הממשלה אתמול הוא ביקש מבכירי משרד הבריאות לבחון את האצת מבצע החיסונים. אם עד כה כיוונו ל-170 אלף מתחסנים ביום, ראש הממשלה ביקש לבדוק היתכנות להגדיל את היקף המבצע ליותר מ-200 אלף חיסונים ביום – מספר שעד לפני כמה שבועות היה נשמע דמיוני לחלוטין.

בכירי משרד הבריאות סבורים שניתן להגיע להיקף חיסונים של יותר מ-200 אלף ביום. לדבריהם, קופות החולים תגברו צוותים וכבר הצליחו להתמקצע במתן חיסונים בקצב מהיר. כמו כן, נבחנת האפשרות לבצע יותר שיתופי פעולה שיאפשרו העברת מתחסנים מקופות החולים לבתי החולים, וכך להגביר את קצב ההתחסנות.

במקביל לבחינת הגדלת היקף החיסונים היומי, במשרד הבריאות מביעים דאגה רבה ממצב התחלואה במגזר החרדי. במגזר הערבי ובמגזר החרדי קיים שיעור נמוך יחסית של מתחסנים בגילי 60 ומעלה בהשוואה למגזר הכללי - 43% ו-48% בהתאמה לעומת 73%. גם מקדם ההדבקה במגזר החרדי ממשיך לעלות, בעוד במגזר הכללי הוא יורד מעט.

חיסון לקורונה (צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש 90)
מבצע החיסונים מתרחב. אילוסטרציה | צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש 90

בתוך כך, מוקדם יותר אתמול הודיע משרד הבריאות כי החל מהיום יוכלו מבוטחי קופות החולים מגיל 50 ומעלה להתחסן לקורונה. כדי לעשות זאת, יש לתאם תור דרך קופות החולים. הודעת משרד הבריאות הגיעה על רקע ההסכם שנחתם בין ישראל לפייזר, כפי שנחשף במהדורה המרכזית, שכולל אספקה שוטפת של מאות אלפי חיסונים מדי שבוע עד חודש מרץ הקרוב. על פי ההערכות, יגיעו ארצה 700-400 אלף חיסונים מדי שבוע במטוסים.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי עד כה התחסנו 1,827,368 ישראלים נגד קורונה - 20% מכלל האוכלוסייה. שיעור המתחסנים בגילי 60 ומעלה עומד על 73%. מפילוח הנתונים עולה כי המגזר הכללי הוא המוביל בשיעור ההתחסנות, ואילו המגזר הערבי הוא בעל שיעור ההתחסנות הנמוך ביותר.