מומחים מתחום הבריאות כבר מסכימים על כך שהמידע שהצטבר עד כה מוכיח שהחיסונים נגד הקורונה יעילים במניעת הופעת סימני מחלה, אך מחקר חדש מציג בשורה חיובית אף יותר: לפי תוצאותיו, החיסונים של מודרנה ושל פייזר מונעים גם את עצם ההדבקה עצמה, ולא רק את הופעת התסמינים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

צוות המומחים של מרפאת מאיו בארה"ב חקר יותר מ-31,000 איש ב-4 מדינות ברחבי ארה"ב שקיבלו מנת חיסון אחת לפחות. על פי הממצאים, שפורסמו ברשת CNN האמריקנית, נראה שהחיסונים היו יעילים ב-80% יותר במניעת הדבקה כבר ב-36 הימים שלאחר מתן המנה הראשונה.

עוד עולה מתוצאות המחקר, שטרם עבר ביקורת עמיתים, כי יעילות החיסונים במניעת ההדבקה הייתה 75% ב-15 הימים שלאחר מתן המנה הראשונה, ועלתה לכדי 89% ביום ה-36 למתן מנה השנייה.

חיסון, החיסונים, קורונה (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

למרות הפיגור בקצב החיסונים בשל מזג האוויר החורפי שפוקד את ארה"ב בימים אלה, גורמים רשמיים לוחצים לחסן את כל אוכלוסיית המדינה לפני שיופיע וריאנט מידבק עוד יותר, שעל פי החשש יוכל לעכב ולקחת אחורה את ההתקדמות שחלה במלחמה במגפה. עד כה, ניתנו ברחבי ארה"ב כבר יותר מ-59 מיליון מנות חיסון.

על פי הערכת מומחים, כדי להשיג חסינות עדר צריך שכ-80% מהאוכלוסייה תפתח חסינות מפני הנגיף - באמצעות נוגדנים שמגיעים לאחר הידבקות בנגיף או באמצעות חיסון. אף על פי הציפייה בארה"ב להגביר את מבצע החיסונים עד סוף הקיץ, נשיא ארה"ב ביידן אמר אתמול כי נושאים כמו מזג אוויר, זנים ומוטציות חדשות עלולים להקשות על המבצע.

"אני מאמין שאנחנו בדרך", אמר אתמול ביידן בביקור באחד מהמתקנים של חברת פייזר במישיגן. "אני מבטיח לכם, אני יודע שנעמוד בפני קשיים, זה לא הולך להיות קל - אבל אנחנו הולכים לנצח את זה".

נכון למועד פרסום הכתבה, עד כה חוסנו בישראל כבר 4,250,643 בני אדם במנת החיסון הראשונה, המהווים 45.88% מכלל אוכלוסיית המדינה. את המנה השנייה קיבלו כבר 2,881,825 ישראלים, שהם 31.11% מכלל התושבים. בממוצע, ניתנות מדי יום כ-145 אלף מנות חיסון.