ראש הממשלה נתניהו אמר כי ייכנס את הממשלה בתוך 48 שעות כדי להכריע על הידוק הסגר - והממשלה אכן תתכנס מחר (שלישי) בשעה 12:00 בצוהריים לדון בנושא. בשלב זה נראה כי הוא צפוי לתמוך בהחמרה משמעותית של ההגבלות באופן מיידי ולמשך שבועיים, כך דווח הערב (שני) במהדורה המרכזית. ההחמרה תכלול את סגירת מערכת החינוך, אך נתניהו כנראה יתפשר על השארת הגנים פתוחים.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת אותה החמרת הגבלות, נראה כי יש כבר הסכמה שהיא תכלול סגירה משמעותית של המשק ושל חלק ממקומות העבודה. השאלה העיקרית שעל הפרק - מה יקרה עם מערכת החינוך. מסתמנת תמימות דעים על סגירת כיתות ה' עד י', אך המלחמה תהיה על גילי הגנים עד כיתה ד'. כאמור, ייתכן שנתניהו יתמוך בהשארת הגנים פתוחים, אך יקדם גם את סגירת בתי הספר היסודיים.

כיכר דיזנגוף
הסגר צפוי להתהדק. כיכר דיזינגוף בזמן הסגר השלישי

כך או כך, נתניהו יחכה לשמוע את ההצעה המלאה של משרד הבריאות. ייתכן שהסגר יתחיל באופן מיידי, אפילו בסוף השבוע הקרוב. גורמים בכחול לבן, שהתנגדו בימים האחרונים נחרצות לכל צמצום במערכת החינוך, אומרים שאם ראש הממשלה יציע לסגור את בתי הספר או לצמצם את פעילותם, הם ידרשו מנתניהו להתחייב שמערכת החינוך החרדית תיסגר.

אותם גורמים צפויים גם לדרוש שתהיה אכיפה ייעודית שמערכת החינוך החרדית אכן סגורה. מלבד זאת, הם יציבו ככל הנראה עוד שתי דרישות: הבטחה שהמורים הם הבאים בתור לחיסונים, והשלמת ימי לימוד בפסח ובחודש יולי. בכל מקרה, אומרים עוד הגורמים, יצטרכו להציג נתונים חד-משמעיים לעלייה בתחלואה במערכת החינוך כדי שיסכימו לצמצום הזה בחינוך.

בינימין נתניהו
צפוי לתמוך בהחמרת ההגבלות. ראש הממשלה נתניהו
נפתלי בנט (צילום: Photo by Avshalom ShoshaniFlash90)
בכחול לבן צפויים להציב אולטימטום. יו"ר המפלגה בני גנץ | צילום: Photo by Avshalom ShoshaniFlash90

מנכ"ל משרד הבריאות: נציע סגר מהודק לרבות מערכת החינוך

מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי אמר בריאיון שקיים הערב במהדורה המרכזית כי צריך להדק את הסגר. "חלק מהסגרים שהיו ריסונים מהודקים היה כדי לא לרסק את הכלכלה", אמר. "במספרים האלה (של התחלואה) ובעומס על בתי החולים, צריך סגר יותר מהודק. אנחנו באים עם הצעות לסגר מהודק לרבות מערכת החינוך והגבלת מספר העובדים".

"ישנה ירידה בתנועה - עד עכשיו בירידה היא 13-11%, וזה לא מספיק כדי להוריד את ה-R", הוסיף. באשר לסגירת מערכת החינוך, אמר לוי כי העובדה שראש הממשלה ושר החינוך מדברים בשני קולות יכולה לפגוע באמון הציבור. "אי אפשר להגיד שגלנט קושר את ידינו - הוא מביא את דעתו, גם אם אנחנו לא מסכימים", הוסיף לוי. "הדברים נאמרים על ידי אנשים שמופקדים על משרדים. אנחנו לפעמים מצטערים על כך שההחלטות לא מיטיבות עם היכולת להוריד תחלואה". 

חשש מעלייה משמעותית בנתוני התחלואה

בתוך כך, ייתכן שנתוני התחלואה עשויים לעלות ביממה הקרובה. אתמול נחצה שיא חדש של 120 אלף דגימות שנלקחו בארץ, עדיין לא ברור כמה תוצאות מתוכן נקבל ביממה הקרובה, אך ההערכה שאם נישאר בקצב החיוביים הנוכחי, ייתכן שייחצה רף ה-7,000 מאומתים ביממה.