אירוע חריג נרשם השבוע בבית האבות העירוני בבאר-שבע. למרות שכל דיירי הדיור המוגן חוסנו כבר לפני כחודש בשתי מנות חיסון של חברת "פייזר", היום (חמישי) נודע לN12 כי 12 דיירים נמצאו חיוביים לנגיף קורונה במסגרת בדיקה שנעשתה בשבוע האחרון. יש לציין כי כל הדיירים שנמצאו חיוביים - לא סובלים מתסמינים כלל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ביום שני התגלה אחד מהעובדים הסיעודיים במוסד כחיובי לקורונה ובעקבות כך נעשו בדיקות לכל הקשישים במחלקות שעמם הוא בא במגע - בהם, כ-30 קשישים. פרופ' נמרוד מימון, מנהל מבצע "מגן אבות ואימהות" הנחה להמשיך בבדיקות הקורונה לעובדים במוסדות שבהן ישנו כיסוי חיסוני מלא לכל הדיירים. כמו כן, בימים הקרובים צפויים להגיע תוצאות הריצוף הגנטי שנעשה לבדיקות הקשישים, במטרה לוודא כי לא מדובר במוטציה של נגיף הקורונה.

"כולם מחוסנים בשתי מנות וגם אלו שנמצאו חיוביים הם א-סימפטומטיים", מספרת ילנה, בתו של אחד הדיירים שנמצא חיובי לקורונה. "משרד הבריאות הנחה לעשות דיגום כפול כדי לוודא שאכן התוצאות מהימנות, אבל לפי מה שאנחנו מבינים - רק מי שנמצא שלילי נבדק פעם נוספת. זה נשמע לנו מוזר מפני שמספר הנדבקים לא תואם את הנתונים שאנחנו מכירים על החיסונים". עוד ציינה ילנה כי בעקבות התפרצות הנגיף הדיור המוגן, הוחלט להעביר את אביה ודיירים נוספים למרכז גריאטרי לחולי קורונה בנס-ציונה.

חיסון (צילום: Yuri Dondish, Shutterstock)
צילום: Yuri Dondish, Shutterstock

על-פי המחקר של חברת "פייזר", שקיבל משנה תוקף גם במחקרי "העולם האמיתי" שנעשו על האוכלוסיה בישראל, החיסונים יעילים ב-95% במניעת הדבקה וב-99% במניעת תחלואה קשה ותמותה. אירוע ההתפרצות אמנם מחזק את ההוכחה כי לחיסונים יש תרומה חיונית בהגנה על האוכלוסייה הקשישה, אך העובדה ש-12 דיירים נדבקו למרות החיסון מדאיגה ובאגף הגריאטריה במשרד הבריאות בודקים את המקרה. ייתכן כי להתפשטות הווריאנטים בישראל - יש תרומה להדבקה בנגיף בתוך המוסד.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "החיסון של פייזר מגן ב95% אחוז מפני המחלה. במסגרת תכנית מגן אבות ואימהות מבוצעת סקירה שבועית של עובדים כדי להגן מפני מחלה, התפרצות ומפני נשאות של הנגיף. לכן, אנחנו בתכנית יכולים לראות ולזהות מקרי נשאות אסימפטומטיים".

עוד הוסיפו במשרד הבריאות כי "תכנית מגן אבות ואמהות סיימה את כל חיסון בני הגיל השלישי ורמת התחלואה והתמותה במוסדות אלה ירדה באופן דרמטי, דבר הנראה גם בשיעור האשפוזים בבתי החולים. עדיין אנו נוקטים בזהירות רבה וממשיכים בתכנית הדגימות, להמשיך ולהגן על המוסדות מעבר להגנה שהחיסונים נתנו".