מבצע החיסונים מעלה הילוך: ענקית התרופות פייזר התחייבה בהסכם עם מדינת ישראל לספק מעתה ועד חודש מרץ אספקה שוטפת של מאות אלפי חיסונים בכל שבוע, כך נחשף אמש (ראשון) במהדורה המרכזית. ההערכה היא שיגיעו לארץ בין 400 ל-700 אלף חיסונים מדי שבוע במטוסים, בדומה למשלוח שהגיע מפייזר מוקדם יותר היום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המשמעות של הסעיף הזה בהסכם הוא שככל הנראה יפוג המתח בין הרצון לחסן עוד אוכלוסיות במנה ראשונה ובין הצורך לשמור חיסונים למנה שנייה. ברגע שיודעים במערכת הבריאות שיש אספקה שוטפת של חיסונים – אפשר יהיה לשחרר עוד קצת לחיסוני המנה הראשונה.

חיסון לקורונה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מתחסנת בקופת החולים כללית | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ואכן, שר הבריאות אדלשטיין אמר היום בישיבת הערכת מצב של מבצע החיסונים שאפשר להתחיל להקציב יותר חיסונים למנה הראשונה בזכות אותו הסכם. היעד הוא לחסן בישראל 200 אלף איש ביום, גם במנה ראשונה וגם במנה שנייה. כבר השבוע יתחילו לחסן את המורים ואת בני ה-55 ומעלה. בשבוע הבא מקווים להתחיל לחסן גם את בני ה-50 ומעלה.

איך פייזר תרוויח מאותו סעיף משמעותי? האספקה השוטפת מבטיחה לענקית התרופות סוג של בלעדיות על מבצע החיסונים בישראל. זאת,  מכיוון שבשלב הזה הכמויות שמגיעות ממודרנה הן מאוד קטנות, כך שרוב האוכלוסייה בישראל תתחסן בחיסונים של פייזר. עובדה זו תאפשר לה להציג את ישראל כמודל העולמי שלה.

מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הסגר המהודק יעיל? ירידה בתנועתיות בסוף השבוע

במשרד הבריאות בודקים את התנועותיות במשק וגם את מספר המגעים הצפוי כדי לבדוק עד כמה הסגר ההדוק שנכנס לתוקף בסוף השבוע שעבר אכן יעיל. בזוף השבוע נמדדו המדדים הנמוכים ביותר מאז הסגר של ספטמבר. זאת אומרת, תנועתיות נמוכה במיוחד שמזכירה את מה שהיה בישראל בסגר החגים.

סגר, הגבלות, קורונה, הקורונה בישראל (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
האם נצא מהסגר מוקדם מהצפוי בסכות החיסונים? | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הנתון הזה מפיח תקווה במשרד הבריאות שהסגר הזה יהיה אפקטיבי, להבדיל מהסגר הפחות מהודק שקדם לנוכחי. עם זאת, חשוב לציין שמדובר בנתון שעוד צריך ללמוד אותו מפני שהוא מעיד על סוף שבוע, והמבחן הגדול יהיה מה קרה בימי החול במהלך השבוע. את הנתונים האלה נתחיל לקבל היום.

מצב התחלואה: בלימה בקצב הנדבקים

במקביל, יש אינדקציות ראשוניות שמראות על בלימה מסוימת במספר המאומתים. ישנן שתי מגמות מנוגדות - מצד אחד חשש גדול לגידול במספר הנדבקים בגלל המוטציה הבריטית, ומצד שני תקווה גדולה שכבר לקראת סוף השבוע תחל ירידה בחולים הקשים בזכות החיסונים, זאת, מכיוון שיש כבר מאות אלפי אנשים שיקבלו את המנה השנייה עד סוף השבוע הזה. לכן ייתכן שעד אמצע השבוע הזה יהיו נתונים שיאפשרו להעריך כמה זמן יימשך הסגר הכללי ובעיקר איך תיראה היציאה ממנו.