המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה נמצאת במוקד התפרצות הקורונה בישראל, כשכרבע מהחולים הפעילים היום (שלישי) נמצאים כעת בשטחה. עם זאת, מביעים שם אופטימיות זהירה - ומכחישים שמקור ההדבקה הוא במאמן שהפר בידוד.

סיקור N12 על התפרצות הקורונה:

לפי נתוני משרד הבריאות, אתמול נמצאו בישראל 125 מאומתים חדשים, וסך הכול 434 חולים פעילים. היום בבנימינה-גבעת עדה דיווחו כבר על 105 מאומתים, ו-1,050 תושבים נמצאים בבידוד. במשרד הבריאות חושדים שהנגיף שמתפשט בבנימינה הוא מהווריאנט ההודי. דגימות נשלחו לריצוף גנטי ותשובה סופית אמורה להתקבל בימים הקרובים.

מרכז הבדיקות של פיקוד העורף בבנימינה (צילום: חדשות 12)
מרכז הבדיקות של פיקוד העורף בבנימינה | צילום: חדשות 12

ובכל זאת, ראש המועצה איתי ויסברג אמר ל-N12 כי לשמחתו המצב מתמתן. "המגמה השתנתה ואנחנו מקווים שהיא תתמיד בזה ב-48 שעות הקרובות - ואז נוכל לומר שהאירוע רוסן לחלוטין".

אם אכן מדובר באותו וריאנט - ניתן ללמוד עליו דבר מה מעודד מהנתונים בבנימינה- גבעת עדה. "למיטב ידיעתנו, אף אחד מהתושבים לא נזקק לסיוע נשימתי ולא לפינוי לבית חולים", חשף ויסברג, "זה תואם את הערכת משרד הבריאות שהווירוס הזה מידבק מהר, אבל ההשפעה על ילדים - שהם שכבות הגיל שנדבקו ברוב המכריע של המקרים ביישוב - מינורית".

מקור ההדבקה במאמן שהפר בידוד? מועדוני הספורט מכחישים

בכלי תקשורת שונים דווח היום כי החקירה האפידמיולוגית מצביעה על כך שהמקור להדבקה בבנימינה היה מאמן ספורט שהפר בידוד ועבר בין קבוצות. במועדוני הכדורגל והכדורסל ביישוב הכחישו בשיחות עם N12 את הטענה, והדגישו כי המאמנים שלהם מחוסנים.

איתי ויסברג, ראש מועצה אזורית בנימינה וגבעת עדה (צילום: N12)
ראש מועצת בנימינה-גבעת עדה איתי ויסברג | צילום: N12

כבר ביום ראשון שעבר זיהו ביישוב מאומת ראשון לקורונה, וביום חמישי כמה נערים נוספים נמצאו חיוביים - חלקם מתאמנים בקבוצת הכדורגל. בקבוצת הכדורסל מתארים כי נערים נמצאו מאומתים רק בימים שבת וראשון האחרונים. ההערכה במועצה היא שהנגיף הגיע בכלל מחו"ל.

"ההערכות מדברות על כך שהנגיף הגיע מבחוץ כנראה מבן גוריון ולא מהתפרצות בישראל", אמר ויסברג, "רוב המאומתים באותה קבוצה מזוהה של תלמידים בשכבות ז' וח' לא ממוגנים לא מחוסנים והם נחשפו ראשונים לנגיף".

בבנימינה חזרו למסכות, תושבים חוששים

לצד ביצוע אלפי דגימות, הלימודים ביישוב נמשכים כרגיל, למעט התיכון שסיים את שנת הלימודים ונסגר ביום האחרון ללימודים, ובית ספר נוסף בו ההורים החליטו לצמצם את הגעת התלמידים. "לומדים עם מסכות", תיאר ראש המועצה, "קראנו לכל התושבים לחזור להשתמש במסכות גם לא במערכת החינוך - בהתקהלויות ומקומות סגורים".

תלמידת כיתה ז' ירדן אלגרנטי, שנכנסה לבידוד בעקבות ההתפרצות בבנימינה-גבעת עדה, סיפרה ל-N12על במצב: "זו פעם שלישית שאני עושה בדיקת קורונה. נחשפתי לחולה קורונה בחוג. עד עכשיו יצא לי פעמיים שלילי, בגלל שזה היום העשירי אני צריכה עוד בדיקה ואז מקווה לצאת בשעה טובה. אני לא דואגת אבל זה קצת מטריד אותי כי עד שיצאנו מהמצב הזה, חוזרים אליו שוב".

תלמידת כיתה ז' בבנימינה (צילום: N12)
ירדן אלגרנטי, תלמידת כיתה ז' שנכנסה לבידוד | צילום: N12

"אנחנו מצמצמים כמה שיותר חשיפה של הילדים לילדים אחרים", אמרה אביה, תושבת בנימינה, "מנסים לחזור לאותה שגרה שהייתה שגרה בשנה האחרונה. אנחנו דואגים בעיקר לילדים. יש תחושה שההורים מאוד משתפים פעולה לפחות בסביבה שלנו אז יש תקווה שזה ישתפר".

במשרד החינוך פרסמו היום כי יש 203 מאומתים לקורונה בכלל מערכת החינוך, 183 מתוכם תלמידים ו-20 אנשי מהם חינוך. 5,042 תלמידים ו-112 אנשי חינוך שוהים בבידוד, ו-2 בתי ספר נסגרו בשל התחלואה.

מוקדם יותר פרסמנו לראשונה כי משרד הבריאות החליט על מתווה להחזרת המסכות - בעקבות העלייה בתחלואה והתפרצות הקורונה בקרב השבים מחו"ל ובבתי הספר.

אביה תושבת בנימינה (צילום: N12)
אביה, תושבת בנימינה: "אנחנו דואגים בעיקר לילדים" | צילום: N12

הוחלט כי תוטל החובה על עטיית מסכה בנתב"ג, בכלל המרפאות, בתי החולים, מוסדות הרווחה, בתי האבות וכלל הבדיקות הרפואיות. במוסדות החינוך יחויבו לעטות מסכה רק בבתי הספר שבהם יש התפרצות קורונה.

במשרד הבריאות מתכוונים לפעול לאכיפת ההנחיות, כך שכל מי שלא יעטה מסכה במקומות אלו יאלץ לשלם קנס בגובה של כמה מאות שקלים.