אזרחים שהחלימו מקורונה בשבועות האחרונים הופתעו לגלות שקיים נגדם צו עיכוב יציאה מהארץ שהוטל על ידי משרד הבריאות. במשרד הבריאות אומנם טוענים שהם לא מטילים צווים נגד איש, אבל מהקלטה שהגיעה לידינו עולה כי נאמר לכמה מחלימים שהצו הוצא על ידי המשרד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רפי אלטמן למשל, קיבל מכתב רשמי של החלמה מנגיף הקורונה כבר ב-27 בינואר השנה. אביו נתקע בניו יורק ונזקק לעזרתו, ולאחר שביצע בדיקה כדי לטוס אליו, הופתע לגלות ב-10 בפברואר, שבועיים לאחר ההחלמה הרשמית - שעדיין קיים נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ.
 
בשיחה עם N12 סיפר: "איך זה יכול להיות שאני כאזרח מקבל צו עיכוב יציאה מהארץ ואפילו לא יודע מזה? זו פשוט שערורייה. החלטה כזו אמורה להתקבל על ידי שופט ואני לא מבין מאיזה תוקף משרד הבריאות מסוגל להגביל אזרחים בצורה שכזו. אני כבר החלמתי מהנגיף - איזו הצדקה יש להשאיר נגדי את צו העיכוב? בסופו של דבר ויתרתי על הטיסה ולמזלי אבא שלי הצליח לחזור לארץ". בעקבות פנייה ללשכת שר התחבורה ח"כ אורי מקלב, התקלה טופלה וצו העיכוב נגד רפי הוסר.
 
מקרה דומה אירע ליאיר, בן 20 מירושלים, שנזקק לטיסה לניו יורק לצורך קבלת טיפול רפואי. כאשר חייג לרשות האוכלוסין וההגירה כדי לברר מדוע אין ביכולתו לטוס, שמע את ההודעה המוקלטת הבאה: "לפי המידע הרשום כרגע במערכת, קיים צו עיכוב יציאה מהארץ ממשרד הבריאות". אך יאיר הבריא מהמחלה כבר לפני יותר מחודש.  
 
עו"ד יהודה גוטמן התייחס לנושא: "לא ברור מהיכן הסמכות של משרד הבריאות להוציא צווי עיכוב יציאה מהארץ, זו סמכות שנתונה לרוב לשופטים. בעיה נוספת היא העובדה שצו העיכוב נמשך גם שבועיים ויותר לאחר שאותו אדם כבר החלים. זו פגיעה לא חוקתית בחוק היסוד כבוד האדם וחירותו". 
 
סגן שר התחבורה ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אמר בשיחה עם N12: "ההחלטה להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ כלפי כל חיובי לקורונה היא מהלך מחמיר וכוללני מאוד. הגיעו לידיי כמה מקרים של חיוביים לנגיף שכבר החלימו וצו עיכוב היציאה מהארץ נגדם נותר בתוקף. טעויות כאלה הן בעלות השלכות פוגעניות כלפי מחלימים ואסור שיקרו". 
 
תגובת משרד הבריאות: "משרד הבריאות לא מטיל צווי עיכוב יציאה מהארץ נגד איש, גם לא נגד מחלימים מקורונה. מי שחולה בקורונה, וכל עוד לא החלים, מחויב בבידוד, ולכן באופן טבעי גם אינו יכול לצאת מהארץ". 
 
ברשות האוכלוסין מדגישים כי לא הם אלה שמוציאים את צווי העיכוב אלא רק מיישמים אותם. בתגובה של משרד הבריאות לא התקבלה תשובה לשאלות מי מעכב את החולים ביציאה מהארץ אם לא משרד הבריאות, ואיך הצווים הללו מתבטלים ברגע שאנשים מחלימים - האם מדובר בפעולה אקטיבית של משרד הבריאות או באופן אוטומטי ברגע שאדם מחלים. העובדה היא שאנשים שרוצים לנסוע לחו"ל מגלים להפתעתם שיש נגדם צו עיכוב יציאה, והם צריכים לפעול מול הרשויות כדי לבטל אותו.