בצל המשך מבצע החיסונים הארצי ולפני פתיחת השמיים והמשק - מקדם ההדבקה הארצי עלה הבוקר (רביעי) ל-1. אתמול אובחנו בישראל 4,265 בני אדם כחיוביים לנגיף ובסך הכול 717 חולים מאושפזים במצב קשה. מקדם ההדבקה במגזר הערבי ממשיך לעלות, ובחיתוך לפי מגזרים נכון לאתמול - מדובר במגזר שבו הנגיף מתפשט בצורה הנרחבת ביותר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המקדם במגזר הערבי עמד אתמול על 1.17, בפער ניכר בהשוואה למגזר החרדי (0.82) שבו המקדם נמוך משמעותית מהחברה הכללית. בתוך כך, רוב היישובים האדומים בישראל - משתייכים לחברה הערבית.

פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן שניתח את הנתונים העדכניים הצביע על מגמה מדאיגה בתחלואה במגזר הערבי: רוב החולים החדשים הם בעיקר צעירים בני פחות מ-60. חלקם של החולים קשה החדשים בגיל 20-39 במגזר הערבי עלה מ-5% לפני חודש ל-20% כעת.

בשבוע האחרון, כך עולה מניתוח של פרופ' סגל, מספר החולים קשה החדשים עלה ב-24% במגזר הערבי - ומהווים 40% מסך החולים קשה החדשים בישראל. גם ציוני הרמזור של היישובים והערים ברחבי המדינה מראים את העלייה בתחלואה, שחלקה הניכר מתרחש במגזר הערבי.

19 יישובים וערבים במגזר הערבי עם ציון רמזור גבוה והם מוגדרים כאדומין בוהקים, זאת לעומת 3 יישובים במגזר היהודי. עשרת היישובים האדומים ביותר בישראל נכון להיום הם: משהד וג'לג'וליה (שקיבלו ציון 10 - האדום ביותר האפשרי), ואחריהן - עין נקובא, דייר חנא, רהט, חורפיש, כסרא-סמיע, לקיה, שייח' דנון, מג'ד אל-כרום.

פרויקטור הקורונה בחברה הערבית: "לפני הסגר מקדם ההדבקה היה הכי נמוך בחברה הערבית ביחס לשאר האוכלוסיות. בתקופת הסגר היה 0.8 ועכשיו הוא חצה את 1 וזה נתון מדאיג מאוד. אחוזי החיסונים בדרום ובמזרח ירושלים עדיין נמוכים למרות הניסיון להקים תחנות חיסונים בבתי הספר. זה עדיין לא מתרומם. צריך לעבוד על קמפיין חזק לעידוד חיסונים כדי להעלות את האחוזים. מצד שני ישנם יישובים שניתן ללמוד מהם שבהם אחוז החיסונים עלה כמו סכנין, כפר יאסיף ועוד".

 

בשיחה עם ד"ר מוחמד ח'טיב, חוקר בריאות הציבור בעמותת גליל, הוא מצביע על נתון יותר מדאיג שמעבר למצב הבריאותי והתחלואתי בחברה הערבית. סקר שעשו הצביע על כך ש-17% מהגברים הערבים איבדו את מקום עבודתם ו-11% מהגברים דיווחו על מצב של דיכאון בנוסף למצב הכלכלי הקשה בחלק מן היישובים. "המצב הנפשי אצל גברים וגם נשים גרם לאבטלה ועזר לעלייה בתחלואה", אמר ד"ר ח'טיב.

באגף המודיעין מציינים כי "היקף התחלואה גבוה ונמצא על סף התפשטות מחודשת - מספר החולים הקשים נותר גבוה יחסית - סביב 750 ומקדם ההדבקה נמצא בעלייה בשבועות האחרונים והגיע ל-1 לראשונה מאז סוף חודש ינואר, סימן לחידוש העליה בתחלואה".

גם שיעור החיוביים הארצי (מעל 5% בממוצע שבועי) ממשיך להיות גבוה יחסית, ובאמ"ן מציינים כי זה "סימן להיקף הדבקה נרחב באוכלוסיה. העלייה במקדם ההדבקה קשורה כנראה בהסרת המגבלות ובתרומת הוריאנט הבריטי, שהפך זה מכבר לדומיננטי בישראל; זן זה מדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים ומגדיל משמעותית את הסיכון לתחלואה קשה ולאשפוז". באשר להמשך מבצע החיסונים נכתב כי נותרו 14%-12% להשלמת חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 50 ומעלה) בישראל, שהם יותר מ-300 אלף איש שטרם חוסנו בחיסון ראשון ונמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה קשה.

השלב השלישי של ההקלות: מה ייפתח בראשון ומי יוכל להיכנס?