אפקט הסגר והחיסונים מוביל לאופטימיות: יום העבודה המלא הראשון של הסגר כמאחורינו - יום שבו המשק הוריד הילוך והתנועה בכבישים פחתה - ובמשרד הבריאות אופטימיים שלסגר הזה יהיו תוצאות שיובילו לירידה מהירה בנתוני התחלואה והתפשטות הנגיף בישראל. מספר החולים הקשים אמנם שובר שיאים ועומד על 1,029, אך למרות הנתון הזה - ניכרת התמתנות בנתונים היומיים.   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסוף השבוע האחרון נרשמו המדדים הנמוכים ביותר של התנועתיות במשק מאז "סגר החגים" בספטמבר האחרון - ובמשרד הבריאות מביעים תקווה שהמגמה הזו תימשך ותוביל לירידה מהירה במספר המאומתים היומי. בהמשך השבוע יתברר האם אותה יעילות של הסגר ההדוק נשמרת - והתנועתיות הנמוכה בדרכים נשמרה גם במהלך שבוע העבודה.  

מנתוני המשטרה בתום יום העבודה הראשון תחת סגר עולה שרוב הציבור מראה אחריות ומציית להנחיות ולמגבלות - והפעם, בניגוד לסגרים הקודמים, מדובר גם על המגזר החרדי ברובו. באגף התנועה מעריכים שעומס התנועה בכבישים פחת ב-30% לעומת ימי ראשון אחרים. בשלב הזה במשטרה לא מתכוונים לשנות את מדיניות האכיפה ופריסת המחסומים בכבישים. 

מחסום משטרתי סמוך למנהרת לה גרדייה, תל אביב (צילום: איתן אלחדז, TPS)
30% פחות תנועה בכבישים ביום העבודה הראשון תחת סגר | צילום: איתן אלחדז, TPS

במשרד הבריאות מצפים שמבצע החיסונים יוביל לירידה מהירה במספר החולים הקשים 

סימן נוסף לאופטימיות במשרד הבריאות מגיע מאינדיקציות ראשוניות שמעידות על בלימה במספר המאומתים. מצד אחד, קיים חשש גדול לגידול במספר הנדבקים בגלל המוטציה הבריטית (גידול שניתן לשלוט בו בגלל הסגר), ומצד שני, קיימת תקווה גדולה שלקראת סוף השבוע הזה, נתחיל להבחין בירידה במספר החולים הקשים בגלל האפקט שיוצר מבצע החיסונים. עד סוף השבוע יחוסנו מאות אלפים במנה השנייה - מה שיוסיף ליעילות של המבצע ולהשפעתו על רמת התחלואה. 

מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מאות אלפים יחוסנו במנה השנייה עד סוף השבוע | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מקור נוסף לאופטימיות הוא ההתחייבות שהעניקה חברת "פייזר" במסגרת ההסכם עם מדינת ישראל לספק מעתה ועד חודש מרץ אספקה שוטפת של מאות אלפי חיסונים בכל שבוע - מה שיסייע להמשיך ברציפות במבצע החיסון. ההערכה היא שיגיעו לארץ בין 400 ל-700 אלף חיסונים מדי שבוע במטוסים, בדומה למשלוח שהגיע מפייזר הבוקר. 

בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין במעמד נחיתת החיסונים
ראש הממשלה ושר הבריאות עם המשלוח הנוסף של החיסונים בנתב"ג

המשמעות של הסעיף הזה בהסכם הוא שככל הנראה יפוג המתח בין הרצון לחסן עוד אוכלוסיות במנה ראשונה ובין הצורך לשמור חיסונים למנה שנייה. ברגע שיודעים במערכת הבריאות שיש אספקה שוטפת של חיסונים – אפשר יהיה לשחרר עוד קצת לחיסוני המנה הראשונה.