ההתפתחות הדרמטית שתוציא את ישראל מהמגפה? ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין מסרו הערב (חמישי) הצהרה לתקשורת, במהלכה בישרו על הסכם עם חברת "פייזר" האמריקנית שבמסגרתו תוקדם הגעת חיסונים רבים נגד קורונה לישראל - כשהמשלוח הראשון צפוי להגיע כבר בתחילת השבוע הבא - כפי שחשפנו מוקדם יותר כאן ב-N12. המשמעות: ניתן יהיה לשמור על קצב המתחסנים הגבוה ולהתחיל לחסן אוכלוסיות נוספות. במסגרת ההסכם עם "פייזר" נחשף: החברה תקבל נתונים על המתחסנים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בשבועות האחרונים, קיימתי 17 שיחות עם מנכ"ל פייזר, האחרונה בהן הייתה ביממה האחרונה", הצהיר נתניהו בפתח דבריו, "הערב אני נרגש לספר לכם על פריצת דרך אדירה שתוציא אותנו מהקורונה - ותחזיר אותנו לחיים. עד סוף מרץ, נחסן את כל אזרחי ישראל מעל גיל 16. נהיה המדינה הראשונה שיוצאת מהקורונה". 

"בימים הקרובים נפרסם את סדר החיסונים של מבצע 'חוזרים לחיים'", אמר ראש הממשלה, "המטוס הראשון יגיע ביום ראשון ומדינת ישראל תהווה מודל לחיסון מהיר של מדינה שלמה. ישראל תחלוק עם חברת 'פייזר' והאנושות כולה את הנתונים הסטטיסטיים. אנחנו יכולים לעשות זאת כי מערכת הבריאות שלנו היא אור לגויים". 

"אנחנו נפתח את מקומות העבודה, נחזור למגרשי הכדורגל והכדורסל, לתרבות ולחיים שאנחנו מתגעגעים אליהם", הוסיף נתניהו והתייחס גם לסגר השלישי שייכנס לתוקפו הלילה בחצות, "אצלנו הניצחון במרחק נגיעה - ולשם כך דרוש מאמץ אחרון של כולם. אסור לשכוח שהמגפה משתוללת. אם לא יהיו הפתעות - נוכל להסב סביב שולחן החג בליל הסדר הקרוב". 

ישראל מתחסנת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מבצע החיסונים יימשך - וצפוי להתרחב לאוכלוסיות נוספות | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, אמר: "מדינת ישראל היא הראשונה בעולם שבה 18% מכלל אזרחיה, רוב אנשי הצוותים הרפואיים ו-70% מהאוכלוסיות בסיכון קיבלו את החיסון הראשון. במוצאי שבת נתחיל לתת כבר את המנה השנייה ובעזרת השם בשבוע הבא נחזור לקבוע את החיסונים החדשים לאוכלוסיות נוספות. בימים האחרונים אני נשאל מה הסיבה שישראל מובילה בחיסונים. זו בדיוק אותה הסיבה שבגללה כל ישראלי יודע שאם הוא בסכנה, המדינה תחלץ אותו. זה נקרא ערבות הדדית". 

בתמורה להקדמת המשלוחים: "פייזר" תקבל מידע על נתוני התחלואה והמתחסנים בישראל 

כשעה לאחר הצהרת ראש הממשלה, הובהר בהודעת משרד הבריאות שחברת "פייזר" תקבל נתונים ומידע על מבצע החיסונים בישראל. "לאור הצלחת מבצע החיסונים בישראל וההיענות הגבוהה של הציבור להתחסן, וכדי להימנע ממחסור בחיסונים בארץ, פנה משרד הבריאות לחברת פייזר בבקשה להקדים את משלוחי החיסונים", נכתב בהודעה. "אנו שמחים לבשר שנחתם הסכם עם חברת פייזר להקדמת משלוחי החיסונים החל מחודש ינואר". 

עוד נכתב כי "מערכת הבריאות הישראלית היא מהמובילות בעולם הודות למנגנונים המקצועיים של קופות החולים, בתי החולים, המעבדות ומד"א. אנו מנטרים באופן רציף את תוצאות מבצע החיסונים. הניטור כולל נתונים כלליים אודות נתוני התחלואה במגפה - מספר מאומתים, חולים קשים, נפטרים ומספר מחוסנים. ידע זה חשוב לצורך הבנה של נתוני ״עולם אמיתי״ לגבי השפעת החיסון על התמודדות עם המגפה. נתונים אלו משותפים עם הציבור על בסיס יומי, ואותו המידע יועבר גם לחברת פייזר". 

מיליון חיסונים נוספים של "פייזר" יגיעו לישראל בשבועיים הקרובים

מוקדם יותר חשפנו כאן ב-N12 שמשלוח משמעותי של חיסוני "פייזר" צפוי להגיע לישראל בתחילת השבוע הבאמשלוח החיסונים המתוכנן יוקדם בחלקו מפברואר, כשיותר ממיליון חיסונים יגיעו בשבועיים הקרובים. זה יאפשר להאיץ את מבצע החיסונים ולתת את המנה הראשונה למאות אלפי מחוסנים חדשים. בין הראשונים שיקבלו – המורים וצוותי ההוראה. ההחלטה התקבלה ב"פייזר", לאחר שהחברה התרשמה מקצב החיסונים המהיר בישראל ובעקבות שיחות ליליות של ראש הממשלה עם מנכ"ל החברה.

שוכרי עואודה, האחראי על מתחם החיסון בכפר כנא מתחסן
ישראל תהיה הראשונה בעולם שתתחסן כולה?

בתוך כך, גם חברת השילוח שמביאה לישראל את החיסונים של מודרנה, קיבלה איתות להתכונן למשלוח נוסף שעשוי להגיע כבר בשבוע הבא. על פי המסרים שהועברו לחברה, הכוונה היא להתחיל באספקה שבועית רציפה, עם אפשרות לשני משלוחים נוספים עד סוף ינואר.