עוצר לילי בפורים? בזמן שהמשק נפתח היום (ראשון) לאחר סגירה ממושכת ורבים מתלמידי ישראל שבו לספסל הלימודים, במשרד הבריאות נערכים לקראת הטלת הגבלות מחמירות בחג - כך פרסמנו הערב לראשונה בתוכנית חיסכון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בדיון מיוחד שנערך היום בהשתתפות בכירי המשרד וביניהם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, הוחלט במשרד לקדם עוצר לילי בחג - לאחר שנשמעו לא מעט דיווחים על תכנון לקיים מסיבות מחתרתיות ולהפר את ההנחיות. זה מגיע לאחר שבשנה שעברה היה גל של תחלואה קשה בעקבות ההפרות ההמוניות בחג.

מארגני מסיבות הענק סיפרו לחדשות 12 על ההכנות לחגיגות בניגוד לחוק ועל התכנון להימלט מהמשטרה במידת הצורך. "אני מאמין שיהיו 100-150 אנשים. אירועי תרבות מותרים במסגרת ההגדרות ויש לנו תוכנית מילוט אם באה המשטרה", אמר מפיק שמתכנן מסיבה בסוף השבוע הקרוב - אך הוא לא היחיד. ברשתות החברתיות מועברות עשרות הזמנות לאירועי פורים מתחת לרדאר. חלקן מתחפשות לאירוע אחר, כיאה לחג. 

"מיקום ישלח רק ביום ההפגנה עצמה", אמר מפיק אחר של מסיבת טבע. "חשוב מאוד לדייק שזאת הפגנה ולא מסיבה, כי הפגנה מותר לעשות. זה מיקום סודי, שיישלח רק ביום של המסיבה כדי לשמור עלינו".

גם בציבור החרדי מתארגנים אירועים בעלי פוטנציאל התקהלות גבוה. כך למשל, קוראים לציבור הרחב להשתתף בסעודת שושן פורים המתוכננת ליום שבת הקרוב. 

מסיבת טבע בניגוד להנחיות (צילום: ע"ע)
מסיבת טבע שהתקיימה בניגוד להנחיות. תמונת ארכיון | צילום: ע"ע

 בתדרוך שקיים אחר הצוהריים פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, הוא הביע את החשש שלו והממשלה מההפרות האפשריות בחג: "אפשר לקיים תפילות תחת התו הירוק, אפשר לקיים את חגיגת החג במסגרת המשפחה - אבל הסעודות הגדולות, המסיבות והטישים אסורים לגמרי ויש בהם סכנה לבריאות של כולנו. אני קורא לכל החוגגים להימנע מהמסיבות. התוצאה ידועה מראש, יותר מאומתים וחולים קשה וסגירת המשק והחינוך".

"אם יהיה גל של תחלואה בעקבות החג, אנחנו נצטרך לסגור שוב את המשק והחינוך, עד כדי סגר", הזהיר פרופ' אש. "זה למרות ההתקדמות היפה של מבצע החיסונים. החיסונים לא יעזרו לבד, אי אפשר לסמוך רק עליהם. אנחנו נצטרך התנהגות אחראית של כולנו".

גם גנץ התייחס הערב לנושא ואמר בתום ביקור בנתב"ג: "חייבים להקפיד למנוע התקהלויות בפורים, נצטרך לעשות עוד הידוקים בשביל להבטיח את הבריאות של כולנו".

 ניר דבורי סייע בהכנת הכתבה.