מדינה תקועה במאבק בקורונה מחפשת את הדרך הנכונה לצאת מהסגר: הממשלה צפויה להתכנס היום (רביעי) לישיבה מכריעה שבה יוחלט עד מתי יימשך הסגר השלישי, איך מדינת ישראל תחל לצאת ממנו למרות נתוני התחלואה שלא יורדים בקצב המצופה ומקדם ההדבקה ששב לעלות - ובעיקר מה פותחים קודם ובאיזה אופן. במשרד הבריאות מתוסכלים וסבורים שהגענו למבוי סתום ושהסגר לא אפקטיבי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשרד הבריאות מתארים את המצב הנוכחי במילה אחת: "נתקענו", ומודים שהמצב מורכב הרבה יותר ממה שחשבו כשרק נכנסנו לסגר המהודק. מקדם ההדבקה שוב מתחיל לעלות, מספר הנדבקים היומי עדיין גבוה מאוד - גם אחרי ימים ארוכים של סגר הוא עמד היום על למעלה מ-8,000 מאומתים חדשים - ומספר החולים הקשים עדיין לא יורד באופן שמשנה את התמונה. עם זאת, כן מתחילים לראות השפעה משמעותית של מבצע החיסונים על התחלואה של בני 60 פלוס – יש פחות נדבקים ומאושפזים במצב קשה. 

לקראת ישיבת הממשלה, ישנן שתי גישות עיקריות שהרים יצטרכו להכריע ביניהן: במשרד הבריאות דורשים שהסגר יימשך עד יום ראשון הקרוב בחצות ושבשבוע הבא ייפתחו גני הילדים וטיפולי "אחד על אחד" כמו מספרות ומכוני יופי. שם מעוניינים בפתיחה מצומצמת מאוד של המשק ושל מערכת החינוך. בעמדה הזו תומך גם ראש הממשלה. 

גנץ וכחול לבן, לעומת זאת, דורשים שכבר מיום שישי הקרוב ייפתחו טיפולי "אחד על אחד" ותבוטל מגבלת 1,000 המטרים. בנוסף, דורשים שם שמערכת החינוך תיפתח כבר ביום ראשון - אם כי לא ברור אם הכוונה היא רק לגני הילדים או גם לחלק מהכיתות בבתי הספר. הקו שמנחה את המפלגה הוא "סגר הוא לא תוכנית עבודה".

מספרה, קורונה, ירושלים, ספר, תספורת (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
השרים ידונו בפתיחת טיפולי "אחד על אחד". כבר מיום שישי או מהשבוע הבא? | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

 

האם ניתן יהיה להסיר את מגבלת 1,000 המטרים ועדיין לאסור על ביקורים בבתים של אחרים?  

מה שמשותף למשרד הבריאות ולכחול לבן בשלב הזה הוא שלא מדברים שם על פתיחת המסחר. בכחול לבן תומכים בפתיחה כזו, אך אומרים שעליה להיות תלויה בהפעלת מתווה של "תו ירוק" שעדיין לא ברור בדיוק איך הוא יעבוד. הדיון העקרוני שצריך להתקיים מחר הוא איך בדיוק פותחים את המשק בשבוע הבא ובאלה שאחריו - ולא לעסוק בשאלה אם הסגר יסתיים ביום שישי או ביום ראשון. 

לקראת פתיחת המשק  (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
באיזה אופן ייפתחו שוב מרכזי הקניות ומתי בדיוק? | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

וכשכבר נגיע לשלב פתיחת המסחר - יש צורך לבטל את מגבלת 1,000 המטרים כדי לעשות זאת. במשרד הבריאות חוששים שביטול המגבלה הזו כבר ביום שישי הקרוב תוביל לסוף שבוע של מפגשים משפחתיים וחברתיים בבתים ללא מסכות. לכן, כבר החלו לערוך שם בדיקות משפטיות בשאלה: האם אפשר לפתוח חלק מהמסחר ולהסיר את מגבלת 1,000 המטרים - אך בכל זאת לקבוע שאסור לבקר בביתו של אחר כדי להעביר את המסר לציבור שהמטרה היא לפתוח את המשק והכלכלה אבל לא לעודד התקהלויות.

התקהלות בתל אביב (צילום: N12)
החשש במשרד הבריאות: התקהלויות המוניות בסוף השבוע | צילום: N12

להערכת גורמים משפטיים, ניתן יהיה לעשות את ההפרדה בין שני הסעיפים ולאפשר כך פתיחה חלקית של המסחר – אך במשרד הבריאות אומרים שגם אם זה יתאפשר, לא ניתן יהיה לאכוף את זה בשטח ולכן ממשיכים לדון מהם הצעדים הנכונים ביותר ליציאה מדורגת וזהירה מהסגר שלא תוביל לעלייה חדה בתחלואה.